Šta bi trebalo da uradimo kada želimo bebu? Ginekolog otkriva sve ključne faktore plodnosti
Trudnoća iz jednog odnosa nastaje uglavnom kada je ne želimo. Kada mladi par želi bebu, a svi nalazi su uredni, trudnoća u proseku nastaje između 3-6 meseci od početka nezaštićenih odnosa.
Moderno društvo je donelo i više obaveza, prvenstveno ženama, što je dovelo do toga da se sve kasnije u našoj svesti prihvati misao da smo konačno spremni za roditeljsku ulogu. Tada kod pojedinih parova počinje pokušaj kontrolisanja pojedinih stvari koje se teško mogu podvrći kontroli. Planski se odlaže trudnoća, a onda kada pomislimo "E, sada je momenat", shvatimo da to ne ide baš tako lako, kaže za naš portal dr Branko Budimirović, subspecijalista za infertilitet i sterilitet.
- Tada počinjemo da "radimo na bebi". Krećemo sa praćenjem plodnih dana, dijagnostikom ovulacije, ciljanim odnosima. Što više radimo na bebi, sve teže dolazimo do nje. Važno je da zapamtimo da se beba jako teško pravi, ona se uglavnom desi, a najpre se dešava kad je ne planiramo. U principu, trudnoća iz jednog odnosa nastaje uglavnom kada je ne želimo. Kada mladi par želi bebu, a svi nalazi su uredni, trudnoća u proseku nastaje između 3-6 meseci od početka nezaštićenih odnosa - objašnjava doktor.
Idealan scenario
Zdrav način života takođe igra ključnu ulogu, što podrazumeva redovno vežbanje, uravnoteženu ishranu, izbegavanje alkohola, opijata i pušenja, regulisanje telesne težine.
- Najjednostavniji odgovor na pitanje šta treba da uradimo kad želimo bebu je da radimo ono što se oduvek radilo. To znači da, najkasnije u ranim tridesetim godinama, nađemo partnera suprotnog pola, uživamo u životu i onda je ogromna šansa, više od 90 odsto da vam stručna pomoć po tom pitanju neće ni trebati - sugeriše naš sagovornik.
Kad trudnoća izostane posle godinu dana
Ukoliko ni nakon godinu dana od zajedničkog života i nezaštićenih odnosa ne dođe do trudnoće, onda bi trebalo da se javite svom ginekologu koji će znati kada i na koji način se pokreće dijagnostika neplodnosti para.
- Kreće se od rutinskih analiza, pregleda, ultrazvučnog pregleda, kolposkopije, PAPA testa, briseva, obavezno spermograma i dijagnostike jajovoda... Inicijalni razgovor se obavlja obavezno sa oba partnera istovremeno i kroz vođeni razgovor pokušavamo da dođemo do informacija koje mogu da nam budu značajne u određivanju pravca ispitivanja. Rezultati početnih analiza su nam vodiči kroz dalju dijagnostiku - objašnjava dr Budimirović.
Kompletna dijagnostika ne bi smela da traje duže od dva meseca, dodaje, nakon čega se primenjuju određene terapijske metode.
Stranputice su gubljenje vremena/zdravlja
Dijagnostika i lečenje se obavlja preko ginekologa, a ne preko dr Gugla, naglašava doktor, dok se terapija sprovodi preko prepisanog recepta, a ne na osnovu saveta iz životnog iskustva pojedinaca i online naručivanja "zdravih preparata".
- Takvi preparati mogu da budu i zdravi, ali skoro nijedan nije dovoljno ispitan da bismo bili sigurni da iza prve linije povoljnog dejstva možda ne postoji niz drugih dejstava koja mogu ponekad da dovedu i do trajnih štetnih posledica - upozorava ginekolog.
Počnite na vreme
Ukoliko želimo bebu moramo da počnemo da je želimo na vreme, a isto tako je ne smemo je želeti predugo, savetuje naš sagovornik.
- Ako do trudnoće spontano ne dolazi u onom periodu kada ste najviše posvećeni jedno drugom i proširenju svoje porodice, trebalo bi da se obratite ginekologu i na stručan način ispitate uzroke. Podrška prijatelja i njihova životna iskustva i saveti mogu da budu od koristi, ali zapamtite svako je individua za sebe. Najvažnija stvar koju bih želeo da naglasim jeste da je problem s kojim se susrećete - problem vas kao para, a ne svakog od vas pojedinačno. I na taj način, zajednički i bez zadrške treba da mu pristupite. Jer vaš cilj je jedan, a to je beba - poručuje dr Branko Budimirović.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.