dr Goran Lekić

Kad peta zaboli: Ortoped otkriva šta je petni trn i kako se leči

Shutterstock, Privatna Arhiva

Petni trn je bolest donjeg dela petne kosti koja nastaje usled oštećenja plantarne fascije, što dovodi do delimičnog ili potpunog rupture njenog vezivnog tkiva. Ova tegoba ozbiljno utiče na kvalitet života jer bol koja je prati nekada može da bude veoma jaka.

Zašto nastaje i i kako se leči, objašnjava dr Goran Lekić, ortoped, autoritet u oblasti hirurgije stopala i skočnog zgloba u Srbiji i regionu. 

- Petni trn je završna faza jednog oboljenja koje mi nazivamo plantarni fascitis. To je znači upala plantarne fascije odnosno vezivnog tkiva koje povezuje petu sa korenom prstiju. Ta upala najčešće nastaje kod osoba koje imaju prekomernu težinu, kod prekomerne fizičke aktivnosti, može se javiti kod skraćene Ahilove tetive. Osnova je da se javlja bol sa donje i unutrašnje strane pete. Pošto u našem organizmu bilo koja upala na kraju dovodi do taloženja kalcijuma u organizmu tako i u ovom slučaju - upala tog vezivnog tkiva koje se pripaja na samu petnu kost vremenom dovodi do taloženja kalcijuma i do formiranja tog petnog trna. Praktično, petni trn i upala te vezivne trake je jedno te isto oboljenje na početku odnosno na kraju bolesti - objašnjava dr Lekić. 

Bol kod petnog trna je karakteristična, znači to je bol sa donje, unutrašnje strane pete. 

- Taj bol je karakterističan po tome što se najčešće javlja ujutru, prilikom ustajanja, jer praktično ta vezivna traka koja povezuje petu sa prstima se preko noći skraćuje. Tako da kada vi krenete ujutru da se oslonite na nogu, kada krenete da koračate - osetite najjači bol. Takođe, bol se javlja i u toku dana, na primer posle dužeg sedenja, odnosno odmora, i praktično tokom odmora ta traka se na neki način skrati i prilikom ponovnog opterećenja dolazi do njenog nadražaja i do pojave bola. 

Ko je u najvećem riziku da oboli?

Sudeći po statističkim podacima, petni trn se češće javlja kod žena i gojaznih ljudi, te kod osoba čiji posao zahteva dugo stajanje ili hodanje po tvrdoj podlozi, mada neretko pogađa i sportiste. Posebnom riziku izložene su osobe čiji su mišići potkolenice skraćeni, a Ahilova tetiva nefleksibilna, mada ovo bolno stanje mogu uzrokovati i ravna stopala kao i visok ris.

Petni trn je završna faza jednog oboljenja koje mi nazivamo plantarni fascitis. To je znači upala plantarne fascije odnosno vezivnog tkiva koje povezuje petu sa korenom prstiju. Foto: Shutterstock

Kako se leči petni trn?  

Petni trn se pre svega leči neoperativnim putem. 

- Veoma je važno postaviti dijagnozu, da pacijent zna o kom oboljenju se radi. Nešto osnovno što mora da se radi u početku jeste nošenje ortopedskog uloška, mi kažemo perforirana peta, to je jedan mekši deo na ulošku koji drži petu, koji bi u suštini trebalo da rastereti petu. Takođe, veoma dobro utiče na bolest i rasterećenje pete, i smanjenje bola nošenjem potpetica do dva santimetra jer ona rastereti petu, a istovremeno ne optereti prednji deo stopala. 

Takođe su, ističe dr Lekić, veoma važne i vežbe kojima se isteže ta vezivna traka koja povezuje petu i koren prstiju i isteže se zadnja loža, list, znači isteže se ta Ahilova tetiva. 

 - Uz to u početku pomažu lekovi protiv bola i upale, ali oni ne mogu biti osnova lečenja. Oni su tu samo da nam pomognu da smanje upalu, da smanje bol, ali ovo što sam naveo - uložak, potpetica i vežbe istezanja su osnova lečenja. tek ukoliko ove stvari ne pomažu onda se može razmišljati po operativnom lečenju, ali ono je zaista retko u ovoj situaciji. 

Kako kosti zarastaju? Ortoped upozorava: "6 do 8 nedelja je optimum, ali puna čvrtstoća vraća se tek za nekoliko meseci ili godina"