Korisni saveti

Koliko često bi trebalo da menjamo pidžamu? Nakon previše nošenja povećava se opasnost od osipa, iritacija, alergijskih reakcija

Shutterstock

Znoj, sebum, mrtve ćelije kože i druge nečistoće nakupljene na pidžami stvaraju idealno okruženje za razvoj bakterija. Evo šta kažu stručnjaci, na koliko bi trebalo da menjamo pidžamu.

Neki spavaju u pažljivo odabranim pidžamama, drugi u prvom šortsu koje zgrabe. Međutim, koliko noći zaredom spavate u istoj pidžami? Da li jemenjate svako veče, kako biste se mirisni i čisti prebacili na noćno raspoloženje i lakše utonuli u san, ili ih možda menjate jednom nedeljno, kada menjate i posteljinu? A možda i ređe, pogotovo zimi?

U kojim slučajevima se brže zaprljaju? 

Dermatolozi, kao i stručnjaci za spavanje, preporučuju promenu pidžame (i spavaćica, naravno) nakon nekoliko uzastopnih nošenja. To bi bilo nakon tri do četiri nošenja, navodi dr Endru Kolski, psiholog i stručnjak za medicinu za spavanje, iako spavate sveže istuširani u čistoj i provetrenoj, ne previše toploj prostoriji. U drugačijim uslovima i pidžama se brže prlja, pa je treba češće prati.

To može uključivati sledeće:

  • odlazite na spavanje bez tuširanja
  • znojite se noću ili spavate u pregrejanoj prostoriji
  • ne nosite donji veš
  • naneosite kreme i losione za kožu pre spavanja
  • nosite pidžamu van spavaće sobe, pa čak i ispod odeće kada izlazite iz stana
  • imate osetljivu kožu
  • nosite pidžame od sintetike, a koža u njima ne može da diše
Tkanine poput pamuka i flanela upijaju prirodna ulja Foto: Shutterstock

Međutim, prirodni materijali takođe zahtevaju česte promene. 

- Tkanine poput pamuka i flanela upijaju prirodna ulja, što znači da ulja, prljavština i bakterije mogu ostati „zarobljene” u materijalu, pa bi pidžamu trebalo češće prati. Svilene tkanine će se teže zamastiti od noćnog znojenja, jer su prozračne i manje upijaju - kaže dr Ana Čakon kaže, dermatolog. 

Zbog čega ne bi trebalo dugo nositi pidžamu? 

Ako dan provodite kod kuće, jer radite u svom domu ili iz nekog drugog razloga, najbolje je da ga ne provodite u pidžami. Ovo će samo ubrzati nakupljanje masti, telesnih sekreta i prljavštine, a sigurno ne bi bilo prijatno ponovo spavati u istoj pidžami.

Znoj, masnoće, mrtve ćelije kože i druge nečistoće nagomilane na pidžami stvaraju idealno okruženje za rast bakterija, a to može dovesti do infekcija, problema sa osetljivošću kože, pojave akni, začepljenih pora, osipa, iritacije, čak i alergijskih reakcija, kaže dr Colski i definitivno „ne preporučuje nošenje iste pidžame previše puta za redom“. Osim toga, ako bakterije dođu na tkaninu, ponovno nošenje odeće može povećati verovatnoću da ćete se razboleti.

Noćno znojenje često je u menopauzi, pa nosite pidžame od prirodnih materijala Foto: Shutterstock

Noćno znojenje može da vas razbudi i otežava da ponovo zaspite, što je čest slučaj tokom menopauze, pa stručnjaci predlažu da spavate u pidžami koja dobro upija znoj i tako vas rashlađuje i pomaže da imate kvalitniji  san.

Kako kaže psiholog i specijalista za spavanje dr Danijela Marčeti, materijali od kojih se prave takve pidžame su svila, bambus viskoza, pamuk, lan, vlakna eukaliptusa itd. Naravno, takve pidžame takođe treba često menjati.

Izvor: zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs 

U ovom tekstu saznajte koje navike u kupatilu negativno utiču na zdravlje. Mogu dovesti do širenja bakterija, infekcija, iritirane kože.