Kako gojaznost utiče na kardiovaskularne bolesti? Kardiolog otkriva: "Od plaka u arterijama, preko hipertenzije do srčanog i moždanog udara"
Gojaznost je značajan faktor rizika za kardiovaskularne bolesti (KVB), koji ostaje vodeći uzrok smrti širom sveta, kaže prof. dr Petar Otašević, kardiolog i upravnik Klinike za kardiologiju Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".
- Višak telesne masti, posebno visceralne masti oko stomaka, doprinosi različitim metaboličkim i fiziološkim promenama koje povećavaju verovatnoću bolesti povezanih sa srcem, uključujući hipertenziju, koronarnu arterijsku bolest, srčanu insuficijenciju i moždani udar - upozorava prof. dr Otašević.
Prema njegovim rečima jedan od glavnih načina kojima gojaznost dovodi do kardiovaskularnih bolesti jeste njen uticaj na krvni pritisak.
- Gojazni pojedinci imaju veću verovatnoću da razviju hipertenziju zbog povećanog volumena krvi i otpora u arterijama. Pored toga, gojaznost je povezana sa dislipidemijom, stanjem koje karakterišu visoki nivoi lipoproteina niske gustine (LDL) holesterola i triglicerida, zajedno sa niskim nivoima lipoproteina visoke gustine (HDL) holesterola.Ova neravnoteža promoviše nakupljanje plaka u arterijama, što dovodi do ateroskleroze i povećanog rizika od srčanog i moždanog udara - upozorava prof. dr Otašević.
Hipertenzija, ateroskleroza, dijabetes tipa 2...
Оkо 60–85% gојаznе dеcе škоlskоg prеtpubеrtеtskоg uzrаstа оstајu gојаznа i u оdrаslоm dоbu, štо dоvоdi dо rаniје i čеšćе pојаvе hipеrtеnziјe, rаne аtеrоsklеrоze, šеćеrnа bоlеst tip 2, tе еndоkrinih, оrtоpеdskih i psihоsоciјаlnih pоrеmеćаја. Udružеnоst gојаznоsti i оvih оbоljеnjа u tаkо rаnоm živоtnоm dоbu prоuzrокuје skrаćеnjе оčеkivаnе prоsеčnе dužinе živоtа.
Hronična upala uzrokovana viškom masnog tkiva slabi srce
Gojaznost, navodi naš sagovornik, takođe doprinosi insulinskoj rezistenciji i dijabetesu tipa 2, od kojih oba dodatno povećavaju rizik od kardiovaskularnih komplikacija.
- Hronična upala, uzrokovana viškom masnog tkiva, oštećuje krvne sudove i slabi funkciju srca. Štaviše, poremećaji spavanja povezani sa gojaznošću, kao što je apneja za vreme spavanja, dodatno opterećuju kardiovaskularni sistem uzrokujući kolebanje nivoa kiseonika i povećanje krvnog pritiska - navodi naš sagovornik.
Zdrava ishrana i fizička aktivnost su jako važni
Doktor Otašević kaže da je sprečavanje nastanka bolesti i lečenje gojaznosti je ključno u smanjenju rizika od KVB-a.
- Promena načina života, uključujući uravnoteženu ishranu bogatu voćem, povrćem, integralnim žitaricama i nemasnim proteinima, u kombinaciji sa redovnom fizičkom aktivnošću, mogu značajno poboljšati zdravlje srca.
Lekovi za mršavljenje i barijatrijska hirurgija
U slučajevima kada su promene načina života nedovoljne, naglašava doktor, mogu biti neophodne medicinske intervencije kao što su lekovi za mršavljenje ili bariatrijska hirurgija.
- Nedavno je američka Uprava za hranu i lekove FDA odobrila novu indikaciju za upotrebu leka semaglutid kako bi se smanjio rizik od kardiovaskularne smrti, srčanog i moždanog udara kod odraslih sa kardiovaskularnim bolestima i gojaznošću ili prekomernom težinom, a koji bi trebalo koristiti pored ishrane sa manjim brojem kalorija i povećane fizičke aktivnosti. Ovo je sada prvi lek za mršavljenje koji je takođe odobren da pomogne u sprečavanju kardiovaskularnih događaja opasnih po život kod odraslih sa kardiovaskularnim bolestima i gojaznošću ili prekomernom težinom.Obezbeđivanje opcije lečenja za koju je dokazano da smanjuje ovaj kardiovaskularni rizik je veliki napredak za javno zdravlje.
Srce uništavaju kilogrami i nekretanje:Kardilog otkriva zašto ljudi bez kondicije sutra mogu da nastradaju