dr Jelena Aleksić

Da li vas muče čukljevi? Reumatolog otkriva kada terapija kinezio trakama može da pomogne

Shutterstock, Privatna Arhiva

Pravilno postavljena traka ravnomerno raspoređuje pritisak tokom hoda i smanjujuje opterećenje na zahvaćenim zglobovima.

Čukljevi (Hallux valgus) su jedan od najčešćih problema koji pogađa stopala. Ovaj deformitet se javlja kada se palac postepeno savija upolje, prema drugim prstima, stvarajući izbočinu na unutrašnjem delu stopala. Može da izazove bol, crvenilo, otok i ograničenu pokretljivost palca noge. Najčešće je praćen i spuštanjem svodova stopala, čime se narušava statika stopala. Čukljevi su češći kod žena i to u svim starosnim grupama, a o tome zašto nastaju, kako da ih sprečimo i lečimo i posebno o ulozi kinezitejpinga, razgovarali smo sa dr Jelenom Aleksić, specijalistom fizikalne medicine i rehabilitacije-reumatologom

- Sklonost ka čukljevima često se nasleđuje. Ako članovi porodice imaju čukljeve, veća je verovatnoća da će se pojaviti i kod vas. Neke hormonalne promene, kao što su promene tokom trudnoće, mogu da utiču na strukturu stopala i podstaknu njihov razvoj. Ova pojava nije samo estetski problem - naglašava naša sagovornica. 

Pogođene su mahom žene Foto: Shutterstock

Iako mogu da budu genetski uslovljeni, često su pogoršani spoljašnjim faktorima - nošenjem neodgovarajuće obuće, posebno uskih cipela ili visokih potpetica, povećanom telesnom težinom, što povećava pritisak na prstima i dovodi do progresije deformiteta. Doprinose i biomehaničke nepravilnosti, kao što je nepravilno hodanje. Za one koji imaju problem u početnoj fazi, kinezitejping može da bude od pomoći.

- Kinezitejping je tehnika lečenja muskuloskeletnih poremećaja, uključujući čukljeve. Elastična traka postavlja se na kožu kako bi podržala mišiće, smanjila napetost i omogućila prirodnu korekciju položaja kostiju i zglobova. Napravljena je od pamuka (ili mešavine pamuka i poliestera) i elastičnih vlakana, bez hemikalija i lekova, a lepak omogućava da traje nekoliko dana. Koristi se kod povreda i degenerativnog reumatizma, kao i kod svih posturalnih poremećaja kao dopuna kineziterapiji - objašnjava dr Aleksić.

Nakon obuke, primena kod kuće 

Kod čukljeva, kinezitejping smanjuje otok i bol i popravlja funkciju stopala tako što koriguje njegovu statiku.

- Deluje tako što blago odiže kožu, poboljšava lokalnu cirkulaciju i smanjuje zadržavanje krvi i limfe. Pravilno postavljena traka ravnomerno raspoređuje pritisak tokom hoda i smanjujuje opterećenje na zahvaćenim zglobovima. Takođe, pomaže u uspostavljanju balansa između mišića, tetiva i ligamenata, čime se normalizuje njihov međusobni odnos. Na taj način se poboljšava pokretljivost ovog dela tela. Tokom primene koriste se različite korektivne tehnike, od kojih svaka ima više načina aplikacije - dodaje naša sagovornica.

Pravilno postavljena traka ravnomerno raspoređuje pritisak tokom hoda Foto: Shutterstock

Bitno je napomenuti da kinezitejping nije rešenje koje direktno ispravlja deformitet, ali može značajno da pomogne, naročito u početnim stadijumima, kad može da smanji simptome, ali i uspori dalju progresiju.

- Terapija obično podrazumeva nošenje traka nekoliko dana, nakon čega se uklanjaju i ponovo nanose. U početku se savetuje odlazak kod stručnjaka - specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije ili fizioterapeuta, koji pravilno postavlja traku i obučava pacijenta za samostalnu primenu. Nakon nekoliko tretmana, većina ljudi može ih koristiti i kod kuće. Trajanje terapije i broj tretmana zavise od težine simptoma i individualnog odgovora na lečenje - navodi reumatolog.

Kombinovana terapija

Za dugotrajne rezultate, kinezitejping se najčešće kombinuje s drugim terapijama, poput vežbi za jačanje mišića stopala i prilagođenom ortopedskom obućom, što zajedno daje najbolje efekte.

Redovno jačanje mišića stopala može da pomogne Foto: Shutterstock

- Redovno vežbanje jača mišiće stopala, poboljšava fleksibilnost zglobova, smanjuje bol i povećava pokretljivost. Nošenje odgovarajućih uložaka ili ortopedskih cipela pruža dodatnu podršku, smanjuje pritisak na čukljeve i olakšava hod. Ortoze za čukljeve, koje se nose tokom dana i/ili noći, pomažu u ublažavanju bola, usporavaju napredovanje deformiteta i poboljšanju položaja palca noge. Ove kombinovane metode doprinose jačanju mišića i zglobova, kao i boljoj korekciji hoda - sugeriše doktorka.

Za koga nije kinezitejping?

Poput bilo koje druge terapije, kinezitejping ima svoje kontraindikacije. Osobe sa osetljivom kožom, alergijom na lepak ili otvorenim ranama trebalo bi da izbegavaju ovu terapiju. Takođe, oni koji imaju ozbiljne cirkulatorne probleme ili osobe koje imaju izmenjen senzibilitet u stopalima bi trebalo da se konsultuju sa lekarom pre nego krenu sa tretmanom.

- Iako kinezitejping može značajno da poboljša kvalitet života tako što smanjuje bol i otok, pravi uspeh leži u sveobuhvatnom pristupu. Važni su dobra informisanost i saradnja sa lekarom, posvećenost promeni životnih navika i korišćenje komplementarnih terapija. Ukoliko je deformitet izrazen, koriguje se operativno - savetuje dr Jelena Aleksić.

Pročitajte i ko su glavni krivci za čukljeve - fizioterapeut otkriva najbolje metode za lečenje i prevenciju.