OPREZNO

Bol u grudima, lupanje srca, kratak dah: Kako da znate imate li srčani udar ili napad panike?

Shutterstock

Simptomi srčanog udara i napada panike su slični, pa je važno ne rizikovati. Ako postoji sumnja, odmah potražite hitnu pomoć kako bi se isključila mogućnost srčanih problema koji mogu nastati postepeno.

Srčani udar nastaje kada je protok krvi koja dovodi kiseonik u srčani mišić ozbiljno smanjen ili prekinut, obično zbog blokade koronarnih arterija. U tom slučaju, pozivanje hitne pomoći i brza reakcija su ključni.

Međutim, ako medicinski pregled pokaže da je vaše srce u dobrom stanju, moguće je da ste doživeli napad panike, naročito ako je intenzivan strah, koji je karakterističan za ovo stanje, pratio fizičke simptome.

Tea Galager, stručnjak za anksioznost i klinički psiholog na NYU Langone Health u Njujorku, često sreće ljude koji su prošli kroz brojne testove, ponekad i više puta. Iako su dobili potvrdu da im je zdravlje u redu, često su uvereni da nešto fizički nije u redu sa njima, što nije netačno.

- Nije sve u tvojoj glavi. To je reakcija tela na stres, odgovor  organizma poznat kao "bori se ili beži". Na taj način se aktivira alarmni sistem - kaže Galager.

Šta je napad panike?

Panični poremećaj je oblik anksioznosti koji izaziva ponovljene napade panike. Prema Nacionalnom institutu za mentalno zdravlje, oko tri odsto odraslih u SAD, uglavnom žena, ima ovaj poremećaj svake godine. Takođe, oko pet odsto odraslih će ga doživeti bar jednom u životu.

Anksioznost je znatno porasla nakon početka pandemije 2020. godine. Prema podacima iz 2019. godine 8,1 odsto odraslih u SAD imalo je simptome anksioznosti, a do jula 2020 taj broj porastao je na 36,1 odsto. U junu 2022. godine iznosio je 28,9 odsto.

Napadi panike se javljaju brzo i uglavnom dosegnu vrhunac za oko 10 minuta Foto: Shutterstock

Napadi panike se javljaju brzo i uglavnom dosegnu vrhunac za oko 10 minuta. Oni mogu biti izazvani traumatskim događajem ili velikim životnim stresom, ali se mogu pojaviti i bez očiglednog razloga.

- Reakcija osobe na napad panike često pogoršava problem, objasnila je ona. Ljudi počnu da izbegavaju situacije koje bi mogle izazvati napad panike. Ako ne nauče da se nose s tim, napadi će se ponovo dešavati.

Terapija izloženosti je način da smanjite simptome paničnog napada

Galager je objasnila da je terapija izloženosti je efikasan tretman za panični poremećaj. U ovoj terapiji, pacijent se u kontrolisanim uslovima izlaže fizičkim simptomima anksioznosti, čime se smanjuje strah. Na primer, osoba sa ubrzanim otkicajima srca može biti zamoljena da trči u mestu, što smanjuje strah od tog simptoma.

- Panični poremećaj je često pogrešno shvaćen, ali potpuno izlečiv - rekla je Galager. Ova terapija pomaže da ponovo preuzmete kontrolu nad svojim životom.

Koja je razlika između napada panike i srčanog udara?

Iako napad panike može izazvati osećaj kao da imate srčani udar, pravi srčani udar zahteva hitnu medicinsku pomoć. Bol u grudima je najčešći simptom, ali žene često imaju i druge simptome kao što su kratak dah, mučnina, bol u leđima ili vilici.

Prema izveštaju Američkog udruženja za srce iz 2016. godine, žene se često nedovoljno leče kada je u pitanju srčani udar.

- Uprkos decenijama napora da se podigne svest, pacijenti i lekari često ne shvataju da su srčane bolesti najveći "ubica" žena - rekao je dr Levin.

Bol u grudima je najčešći simptom srčanog udara Foto: Shutterstock

Stručnjaci savetuju da bi i žene i muškarci trebalo da razgovaraju sa lekarom o riziku od srčanog udara, kako bi na vreme prepoznali i lečili faktore rizika poput pušenja, dijabetesa, visokog krvnog pritiska i visokog holesterola.

Čak i osobe koje nemaju ove faktore rizika mogu imati srčane probleme, pa je u slučaju sumnje najbolje odmah proveriti simptome.

 Izvor: Heart.org/Zdravlje.Kurir.rs

Bol u grudima je jedan od simptoma koji vas obično odmah navodi da pomislite na najgore, odnosno na srčani udar. Međutim, postoji mnogo razloga zbog kojih možete da osećate nelagodnost. Doktorka otkriva 6 mogućih uzroka bola u grudima.