Nasmejana depresija je opasan, a nevidljiv poremećaj: Psiholog otkriva kako da na vreme prepoznate simptome
Svaki dan obavljate svoje obaveze, idete na posao, spremate obrok, družite se sa prijateljima, ali kada ostanete sami, osećate konstantnu tugu. Ovo stanje, sve češće prisutno u našem društvu, poznato je kao funkcionalna depresija.
Kad lažiramo sopstveni život
O kakvom je poremećaju reč i kako se on leči, pitali smo Aleksandru Janković, kliničkog psihologa i psihoterapeuta.
- Ovo stanje opisuje osobu koja, iako deluje srećno i energično u društvu, zapravo nosi unutrašnju tugu i bol, koji postaju vidljivi tek kada je sama sa sobom. Iako visoko funkcionalna depresija nije zvaničan medicinski termin, ovaj fenomen je prepoznat zbog specifičnih simptoma koji ga prate - objašnjava Aleksandra Janković.
Šta nasmejanu depresiju razlikuje od obične?
Prema njenim rečima osoba koja pati od visoko funkcionalne depresije ne pokazuje spoljašnje znakove depresije.
- U društvu je nasmejana, deluje kao da nema nikakvih problema. Međutim, iza tog osmeha, kad ostane sama u svoja četri zida, pojavljuje se osećaj bezvrednosti i usamljenosti. Ova depresija se karakteriše dugotrajnom tugom iz koje osoba teško izlazi, jer se emocionalni poremećaj krije duboko ispod površine.
- Glavni problem kod "nasmejane depresije" je što okolina često ne prepoznaje da je osoba depresivna, jer spolja deluje veselo i energično, dok unutrašnja tuga ostaje skrivena jer osoba nema želju da se otvori i da kaže svoje duboko skrivene probleme - istakla je Janković.
8 ključnih simptoma funkcionalne depresije
Osobe sa ovim stanjem često imaju strah od stigmatizacije i osećaj neprijatnosti da iskažu svoje probleme, pa izbegavaju traženje pomoći. Simptomi ovog stanja mogu uključivati niz poremećaja koji bi mogli da ukažu na nasmejanu depresiju, naša sagovornica ističe one ključne kao što su:
- Tuga - Osoba se oseća tužno i emotivno iscrpljeno. Tuga postepeno postaje sve prisutnija, iako osoba pokušava da deluje srećno u društvu.
- Osjećanje bezvrednosti - Osobe često osećaju da nisu dovoljno dobre, sposobne ili vredne, što dovodi do sumnje u sebe i niskog samopouzdanja. Često se ovakvo osećanje skriva iza spoljašnjeg ponašanja koje deluje kao da je sve u redu.
- Nezainteresovanost i potištenost - Osoba gubi interes za aktivnostima koje su joj ranije ispunjavale. Javlja se smanjenje motivacije, apatije i poteškoće u uživanju u svakodnevnim aktivnostima.
- Teškoće u donošenju odluka - Donošenje čak i malih odluka postaje izuzetno teško.
- Teškoća u koncentraciji - Problemi sa fokusiranjem na zadatke i održavanje pažnje postaju česti, što otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
- Poremećaj ishrane - Ovo može da se manifestuje kroz prekomerno jedenje hrane, što je način na koji se osoba nosi sa emocijama, ili gubitkom apetita, kada nema želju za hranom.
- Problemi sa snom - Osobe sa "nasmejanom depresijom" često pate od nesanice ili nemirnog sna. Loš kvalitetan san dodatno pogoršava njihovo emocionalno stanje i vodi do većeg umora.
- Zadržavanje problema unutar sebe - Zbog straha od stigmatizacije, osoba krije svoje stvarne emocije i teškoće, čak i od najbližih. Pokušava da funkcioniše kao da je sve u redu, ali zapravo trpi unutrašnju borbu.
Osoba koja pati od pokazuje nezainteresovanost prema sebi, svojim željama i kapacitetima. Ona ispunjava obaveze, ali izostaje unutrašnje zadovoljstvo i motivacija. Često oseća nepripadanje, krivicu, bespomoćnost i bezvrednost, bez obzira na postignuća koja možda ima.
- Uprkos spoljnim uspesima, ta osoba se oseća beznačajno i bezvredno. Takođe, suočava se sa teškoćama u koncentraciji, ne zbog nedostatka sposobnosti, već zbog unutrašnjih problema s kojima se ne suočava. Fokusira se na zadatke, ali zanemaruje svoja unutrašnja osećanja, često smatrajući da je jednostavno takva i da nema načina da se menja.
Pročitajte:
Psihijatar otkriva SIMPTOME DEPRESIJE! Ako ih prepoznate trk kod lekara
Visokofunkcionalna depresija je ozbiljna, a kao i kod teških oblika depresije, njene posledice, ako se ne leče, mogu uključivati zloupotrebu supstanci i samoubilačke misli.
Zato se postavlja pitanje da li uopšte ovakvim osobama ima pomoći s obzirom da znake ove vrste depresije ne vidimo jasno.
- Kada primetimo da neko nije u svom uobičajenom stanju, naročito ako su to bliski ljudi, to može biti znak da nešto nije u redu. Često iza osmeha ili spoljašnjeg ponašanja skrivaju se unutrašnji problemi i u takvim situacijama najvažnija je podrška.
Možemo da se potrudimo tako što ćemo osobu kroz par pitanja navesti na to da nam se otvori i razgovara o svojim problemima. Neka od tih pitanja i reči podrške mogu izgledati ovako:
- Da li je sve u redu, vidim da se čudno ponašaš?
- Da li si siguran/na da možeš sam/a, želiš li da pričamo?
- Da li osećaš da ti nešto stvara stres, ako da šta?
- Da li želiš da prošetamo kako bi razgovarali o tvojim osećanjima?
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Tuga nije isto što i depresija – ona je prolazna, dok depresija traje. Psihoterapeut razbija mitove o depresiji i pruža vodič za samopomoć