Naučno istraživanje

Način na koji dišete može biti skriveni znak Alchajmerove bolesti: Slovenački i britanski naučnici na pragu promena u pristupu ovoj dijagnozi

Shutterstock

Rano otkrivanje Alchajmerove bolesti znači bolju šansu za ishode nakon dijagnoze i više mogućnosti da razumemo procese kako ova bolest počinje. Istraživači iz Velike Britanije i Slovenije otkrili su da specifične aktivnosti mozga i obrasci disanja mogu biti znaci Alchajmerove bolesti.

Tim je krenuo da proučava kako bi oksigenacija mozga mogla biti povezana sa neurodegenerativnim bolestima, upoređujući mere oksigenacije mozga, otkucaja srca, moždanih talasa i napora disanja 19 pacijenata sa Alchajmerom sa 20 ljudi bez Alchajmerove.

Njihova analiza je otkrila razlike u neuronima povezanim sa krvnim sudovima i u tome kako su nivoi kiseonika u krvi fluktuirali kako se neuroni aktiviraju. Čini se da je sinhronizacija krvotoka i moždane aktivnosti primetno poremećena u mozgu osoba koje imaju Alchajmerovu bolest.

Osim toga, došli su do neočekivanog dodatka: pacijenti sa Alchajmerovom bolešću brže su disali od pacijenata iz kontrolne grupe, oko 17 udisaja u minuti u poređenju sa 13 udisaja u minuti. Ovo je verovatno rezultat promena u načinu na koji se krvni sudovi u mozgu povezuju sa dubljim nervnim tkivima da bi obezbedili potrebno snabdevanje kiseonikom.

- Ovo je zanimljivo otkriće, po mom mišljenju revolucionarno, koje bi moglo otvoriti potpuno novi svet u proučavanju Alchajmerove bolesti. To najverovatnije odražava upalu, možda u mozgu, koja, kada se jednom otkrije verovatno može lečiti i teška stanja Alchajmerove bolesti mogu biti sprečena u budućnosti - kaže biofizičarka Aneta Stefanovska sa Univerziteta Lankaster u Velikoj Britaniji.

U istraživanju pacijenti sa Alchajmerovom bolešću brže su disali od pacijenata bez te dijagnoze Foto: Shutterstock

"Slom" u vaskularnom sistemu mozga rizik za Alchajmerovu bolest

Podešavanje za analizu uključuje niz električnih i optičkih senzora na koži glave, ali ne zahteva nikakve uzorke krvi ili tkiva, a jeftinije je i brže od mnogih drugih opcija za dijagnozu.

I dok obrasci disanja sami po sebi još ne bi bili dovoljni za otkrivanje Alchajmerove bolesti, sa toliko drugih varijabli koje su u igri, istraživači sada mogu da pogledaju stope disanja u budućim studijama kako bi izgradili potpuniju sliku simptoma Alchajmera. 

Ovo podržava hipotezu da je Alchajmerova bolest izazvana "slomom" u funkcionisanju vaskularnog sistema mozga, što smanjuje efikasnost protoka kiseonika i uklanjanje toksičnih materijala.

- Vaskularni sistem i mozak rade zajedno kako bi osigurali da mozak dobije dovoljno energije. U stvari, mozgu je potrebno čak 20 procenata ukupne potrošnje energije tela uprkos tome što je on samo oko dva procenta telesne težine - kaže neurolog Bernard Meglič, sa Univerziteta u Ljubljani u Sloveniji.

Smanjeni protok kiseonika kroz mozak utiče na veći rizik od Alchajmerove bolesti Foto: Shutterstock

Ova metoda je neinvazivna, jeftina i jednostavna 

Postoji mnogo toga što treba razmotriti kod Alchajmerove bolesti, od simptoma do faktora rizika, da je verovatno da je u pitanju kombinacija uzroka, ali istraživanje poput ovog pomaže nam da se približimo razumevanju progresije bolesti.

- Pokazujemo jasne rezultate našeg pristupa i kako se Alchajmerova bolest može otkriti jednostavno, neinvazivno i jeftino. Metoda ima veliki potencijal, a mi razgovaramo o mogućnostima da se napravi spin-out ili start-up kompanija da bi se nastavilo sa njom. Naravno, potrebno je više istraživanja - kaže Stefanovska.

Istraživanje je objavljeno u Brain Communications.

Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs

Da li ste čuli za ovaj neobičan znak Alchajmerov bolesti? Način na koji parkirate automobil može ukazivati na demenciju