dr Marija Dujevski, stomatolog

Zbog čega nastaje upala zubnog živca? Ne ignorišite iznenadni bol, infekcija može da se proširi van kanala

Shutterstock, Privatna Arhiva

Pulpa je meko unutrašnje tkivo zuba. Sadrži nerve, krvne sudove i vezivno tkivo. Snabdeva krvlju i hranljivim materijama tvrde, spoljašnje slojeve zuba kako bi ih održala zdravim. Zapaljenje pulpe obično se dešava kada postoji iritacija unutar zuba zbog stvari kao što su brušenje ili karijes.

Koji simptomi ukazuju na pulpitis, kako se leči i koje komplikacije mogu da nastanu, razgovarali smo sa dr Marijom Dujevski, stomatologom. 

- Pulpitis predstavlja zapaljenje zubne pulpe odnosno zubnog „živca“. Javlja se kao posledica uznapredovalog karijesa koji nije saniran na vreme i predstavlja najčešci uzrok bola u stomatologiji. Pored karijesa, uzročnici pulpitisa mogu biti i fizički faktori koji izazivaju povrede zuba ili neadekvatna stomatološka procedura, ali i neočekivana reakcija na istu. Hemijski, kao i termički faktori, takođe mogu izazvati pulpitis. Takođe ne treba izostaviti i loše navike koje takođe oštećuju zubne strukture. 

Iznenadni bol je najčešći simptom

Najčešći simptom je bol koji se javlja bez prethodnog nadražaja, a kod blažeg oblika pulpitisa, bol se javlja kao reakcija na toplo, hladno i slatko. 

- Simptomi koji se javljaju kod uznapredovalog pulpitisa jesu intenzivan bol koji se javlja bez ikakvog nadražaja (sam od sebe) i ne prestaje, kao i osetljivost zuba na takozvanu perkusiju tj. „kuckanje“ o sam zub. Bol se širi na viličnu kost. Postoje i blaži oblici takozvanog reverzibilnog pulpitisa, gde se bol javlja samo na nadražaj na toplo, hladno ili slatko - objašnjava dr Dujevski.

Kod blažeg oblika pulpitisa bol se javlja kao reakcija na slatko, toplo ili hladno Foto: Shutterstock

Škripanje zubima je jedan od faktora rizika 

Do nastanka mikro oštećenja na zubnoj gleđi i stvaranja pogodnih uslova za gomilanje bakterija i nastanak pulpitisa može dovesti i škgrutanje zubima, poznato kao bruksizam, koji se javlja kod 13 odsto odraslih osoba. 

- Bruksizam kao jedna od nesvesnih, loših navika, može znatno uticati na pojavu pulpitisa. Predstavlja škripanje i jako stiskanje zuba noću ili u stresnim situacijama. Izaziva nastanak mikropukotina na samoj gleđi, koje mogu predstavljati put prenosa bakterija ka unutrašnjim strukturama zuba. Na isti način, grickanje noktiju ili drugih predmeta, može izazvati pulpitis.

Kako se pulpitis leči?

- Ukoliko je u pitanju blaži oblik pulpitisa, tj. reverzibilni pulpitis, on se jednostavno može izlečiti uklanjanjem dubokog karijesa i postavkom ispuna, dok se teži oblik pulpitisa, takozvani ireverzibelni pulpitis, leči endodonskom terapijom, tj. „vađenjem živca“ - objašnjava stomatolog. 

Ukoliko se pulpitis ne leči, može dovesti do komplikacija Foto: Shutterstock

Ovaj problem važno je na vreme sanirati kako se ne bi proširio van zubnog kanala. 

- Ukoliko se pulpitis ne leči, može dovesti do komplikacija u vidu nekroze ili gangrene zuba, koja kasnije može napredovati u procese van zubnog kanala i preći na samu viličnu kost. Svako odlaganje odlaska kod stomatologa, nosi rizik od dužeg i skupljeg lečenja kao i opasnost od gubitka zuba - kaže naša sagovornica. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Kako previše četkanja može da ošteti vaše zube? Stomatolog otkriva sve potencijalne opasnosti