Da li možete prirodno da zatrudnite nakon neuspelih VTO ciklusa? Ginekolog otkriva kako je to moguće
Neuspeh VTO ciklusa znači da neki uslovi možda nisu bili idealni tokom procesa, ali to ne mora nužno da znači da je spontana trudnoća nemoguća.
Vantelesna oplodnja je često poslednja nada za parove koji žele da postanu roditelji. Iako VTO ima visok stepen uspešnosti, on nije uvek zagarantovan, naročito ne nakon prvog pokušaja. Niz neuspeha može da izazove psihološki stres i izazove sumnju da li će par ikada moći da dođe do potomstva. Ipak, zanimljivo je da neki parovi koji nisu uspeli sa vantelesnom oplodnjom, kasnije prirodno postanu roditelji. Kako je to moguće objašnjava ginekolog dr Džjoti Tripati, specijalista za fertilitet i sterilitet.
IVF može da ne uspe iz različitih razloga, poput genetskih grešaka, lošeg kvaliteta embriona, neuspeha implantacije ili postojećih zdravstvenih problema. Takođe, faktori poput imunoloških reakcija i prijemčivost endometrijuma takođe igraju važnu ulogu. Neuspeh VTO ciklusa znači da neki uslovi možda nisu bili idealni tokom procesa, ali to ne mora nužno da znači da je spontana trudnoća nemoguća. Šanse za spontanu trudnoću nakon neuspešnog VTO ciklusa u velikoj meri zavise od uzroka neplodnosti.
- Čak i nakon neuspešnih VTO pokušaja, neke žene uspevaju da zatrudne prirodnim putem. Jedan od glavnih razloga za ovo je smanjenje nivoa stresa. Vantelesna oplonja može da bude emotivno i fizički iscrpljujuća. Nakon brojnih razočarenja, parovi mogu da odluče da prekinu lečenje kako bi smanjili stres i anksioznost. Smanjenje stresa povoljnije utiče na hormonsku ravnotežu i povećava šanse za spontano začeće - navodi dr Tripati.
Poboljšanje reproduktivnog zdravlja je još jedan faktor. Tokom VTO tretmana, lekari obično preporučuju promene u načinu života, kao što su upravljanje stresom, redovno vežbanje i pravilna ishrana. Bilo koji osnovni zdravstveni problemi, kao što su problemi sa štitnom žlezdom, dijabetes ili drugi zdravstveni problemi, pažljivo se prate tokom VTO procesa. Ove promene takođe poboljšavaju opšte reproduktivno zdravlje i mogu da povećaju šanse za spontanu trudnoću.
Lečenje osnovnih problema
Specijalisti za plodnost mogu da savetuju dodatne testove kako bi se utvrdio uzrok neuspeha. Takođe, mogu da preporuče dodatne suplemente za poboljšanje kvaliteta jajnih ćelija ili spermatozoida, ili za poboljšanje okruženja materice, odnosno bolju ishranu endometrijuma. Šanse za trudnoću mogu da se povećaju kada se ovi problemi reše.
Odložena korist od VTO tretmanima
Reproduktivni sistem ponekad može da iskoristi ponovljenu izloženost hormonima tokom VTO ciklusa, što može da poboljša šanse za spontanu ovulaciju i time poveća šanse za prirodnu trudnoću. U određenim slučajevima, kontinuirana hormonska terapija može da poboljša prijemčivost endometrijuma ili ovulaciju, što povećava mogućnost spontanog začeća.
Uparenost sa neplodnošću bez jasnog uzroka
Šanse za spontanu trudnoću nakon neuspešne vantelesne oplodnje su veće među parovima koji imaju istoriju neobjašnjive neplodnosti, gde uzrok neplodnosti nije jasno utvrđen.
Sreća i pravo vreme su takođe ključni
Tačno vreme ovulacije, kvalitet sperme, funkcionalni jajovodi i prijemčiva materica svi su ključni za prirodnu trudnoću. Ponekad, sve ove okolnosti se uklope u najbolji mogući trenutak, što dovodi do trudnoće.
Šta bi trebalo uraditi nakon neuspešnog VTO postupka?
Parovi bi trebalo da razgovaraju sa svojim specijalistom za plodnost nakon neuspešnog VTO ciklusa kako bi se utvrdio uzrok neuspeha i razmotrile druge opcije.
- Neki parovi će možda morati da se podvrgnu dodatnim medicinskim procedurama, dok drugi mogu da odluče da pokušaju ponovo ili da naprave pauzu. Kompletna strategija koja uključuje smanjenje stresa, uravnoteženu ishranu i adekvatan san može da poboljša reproduktivno zdravlje. Takođe, emocionalna podrška kroz savetovanje ili grupe podrške može da pomogne u upravljanju stresom i održavanju pozitivnog stava - poručuje ginekolog.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs