Medicinske novosti

U Padovi presađena jetra žene stare 99 godina: Nema prepreka kada neko želi da donira organ, poručuju lekari

Shutterstock

Svaka transplantacija je posebna, ali ova je zaista jedinstvena. Tokom noći između petka 18. i subote 19. aprila, u Univerzitetskoj bolnici u Padovi izvedena je izuzetna transplantacija jetre – donorka, koja je bila u stanju moždane smrti, imala je čak 99 godina, što je čini najstarijom osobom koja je ikada donirala jetru.

Operacija je u potpunosti uspela, a pacijentkinja koja je primila organ nalazi se u stabilnom stanju.

Transplantaciju je izveo profesor Enriko Grinđeri, uz podršku tima za hepatobilopankreatičku hirurgiju i transplantaciju jetre, kojim rukovodi profesor Umberto Čilo, dok je celokupnu proceduru koordinisao dr Demetrio Pitarijelo, šef Regionalnog centra za transplantacije.

Najstarija donorka jetre u istoriji

- Pacijentkinja koja je primila jetru je žena srednjih godina i važno je istaći da je svega nekoliko sati nakon transplantacije već skinuta s respiratora, što govori u prilog uspešnosti operacije. Donorka je bila hospitalizovana u bolnici u Piove di Saku, takođe u oblasti Padove, sa teškim oštećenjem mozga i lošom prognozom. Početkom nedelje kontaktirali su nas radi procene mogućnosti donacije, a nakon analiza ustanovili smo da je jetra u iznenađujuće dobrom stanju i da ne postoje kontraindikacije - rekao je dr Pitarijelo.

Uklanjanje organa i sama transplantacija trajali su ukupno 18 sati Foto: Shutterstock

Intervencija je trajala 18 sati

Donorka je zatim prevezena u Padovu, gde je nakon konsultacija sa profesorima Čilom i Grinđerijem odlučeno da se krene sa donacijom po prestanku rada srca – procedurom koja je sama po sebi veoma zahtevna, posebno imajući u vidu da je starija žena bila vrlo sitne građe. 

- Uklanjanje organa i sama transplantacija trajali su ukupno 18 sati, ali je sve prošlo kako treba zahvaljujući iskustvu i stručnosti celog tima - dodao je dr Pitarijelo.

On naglašava da se radi o „najstarijoj donorki jetre na svetu“ i dodaje:

- Ovo je jasna poruka – godine nisu prepreka za donorstvo. Znali smo da je teoretski moguće izvesti transplantaciju i u ovako ekstremnim uslovima, a sada imamo i praktičnu potvrdu.

Korišćena je specijalna tehnika - donacija po prestanku rada srca Foto: Shutterstock

Tehnologija iz Padove – ponos italijanskog zdravstva

Uspeh operacije dodatno dobija na značaju jer je korišćena specijalna tehnika koja je razvijena upravo u Padovi – tzv. DCD (donacija po prestanku rada srca), koju je osmislio tim iz Kardiohirurgije bolnice, pod vođstvom profesora Đina Đerose.

Generalni direktor bolnice Đuzepe Dal Ben rekao je da je ponosan što vodi zdravstvenu ustanovu koja „stalno pomera granice mogućeg i koja je na čelu borbe za vrhunsku medicinsku negu“.

- Ovo je izuzetna operacija koja ne samo da predstavlja ogroman iskorak u transplantacionoj medicini, već i pokazuje ono najbolje što naš zdravstveni sistem ima da ponudi – zajednicu naučnika i stručnjaka koji ne priznaju granice kada je u pitanju spašavanje života - rekao je predsednik pokrajine Veneto, Luka Zaia. 

Izvor: corrieredelveneto.corriere.it/Zdravlje.Kurir.rs

Novu jetru u Srbiji čeka 80 ljudi, a živi donori možemo da budemo svi: Hirurg otkriva sve o ovoj vrsti transplantacije