naučna studija

Tehnologija protiv demencije: Kako korišćenje savremenih uređaja smanjuje rizik za 58 %

Shutterstock

Iako postoji opravdana zabrinutost da tehnologija slabi naše kognitivne sposobnosti – jer zašto bismo učili matematiku ili pamtili činjenice kad uvek imamo digitron i Google? Međutim, novo istraživanje sugeriše da osobe koje ostanu u koraku sa tehnologijom u poznijim godinama mogu zapravo smanjiti rizik od demencije.

Statistička analiza pokazala je da korišćenje tehnologije može smanjiti rizik od kognitivnih oštećenja za čak 58 odsto. Takođe, osobe koje koriste tehnologiju beležile su 26 do 34 odsto sporiji pad kognitivnih sposobnosti tokom vremena.

Važno je napomenuti da ovakva istraživanja ne mogu dokazati uzročno-posledičnu vezu. Svaka studija koristila je različite metode i merila tehnološku upotrebu na svoj način – neke su se fokusirale na upotrebu pametnih telefona, dok su druge posmatrale korišćenje društvenih mreža.

Ipak, i nakon što su uzeti u obzir faktori kao što su zanimanje, obrazovanje i socijalno-ekonomski status, povezanost između tehnologije i smanjenog rizika od kognitivnog pada i dalje je bila prisutna. Čini se da postoji veza koja zaslužuje dodatna istraživanja.

- Naši podaci sugerišu da bi ohrabrivanje starijih osoba da se uključe u korišćenje tehnologije, naročito na načine koji ih podstiču na razmišljanje, povezivanje i prevazilaženje kognitivnih poteškoća, moglo biti veoma korisno za očuvanje zdravlja mozga - kaže dr Džered Bendž, neuropsiholog sa Univerziteta Teksas u Ostinu.

Tehnologija nam pomaže da ostanemo povezani – putem društvenih mreža ili video poziva. Foto: Shutterstock

Korišćenja modernih uređaja može dodatno stimulisati mozak

Naučnici veruju da tehnologija može pomoći u očuvanju mentalne bistrine na više načina. Na primer, učenje korišćenja novih uređaja i aplikacija može dodatno stimulisati mozak.

Osim toga, tehnologija nam pomaže da ostanemo povezani – putem društvenih mreža ili video poziva. Već znamo da usamljenost povećava rizik od demencije, dok održavanje društvenih veza može doprineti boljoj moždanoj funkciji.

Tu je i ideja da tehnologija može služiti kao „oslonac“ u trenucima kada dolazi do blagog opadanja mentalnih sposobnosti – na primer, aplikacije koje podsećaju na uzimanje lekova ili zakazane preglede mogu pomoći starijima da duže ostanu samostalni.

Ohrabrite svoje starije članove porodice da koriste tehnologiju 

Slika je složena i uključuje mnogo faktora, ali s obzirom na veličinu uzorka i obim istraživanja, jasno je da bi trebalo negovati odnos sa tehnologijom kako starimo i pomoći našim bližnjima da urade isto.

- Ako imate roditelja ili baku i deku koji izbegavaju tehnologiju, možda je vreme da pokušate ponovo. Mogu li naučiti da koriste aplikaciju za fotografije, poruke ili kalendar na pametnom telefonu ili tabletu? Počnite jednostavno i budite veoma strpljivi dok uče -  kaže istraživač Skalin.

Ovo istraživanje objavljeno je u prestižnom časopisu Nature Human Behaviour.

15 faktora rizika za ranu demenciju: Alkoholizam, depresija i nedostatak vitamina D - među prvima na listi