Koje boje je urin kada bubrezi otkazuju? Ukoliko je kao tamni ćilibar, kola ili crni čaj - trk kod lekara
Tamniji urin boje ćilibara, smeđkast ili sa crvenkastim tonom može biti simptom otkazivanja bubrega. Trebalo bi da se obratite lekaru ako primetite trajne promene u boji urina.
Povećana količina proteina, šećera i krvnih ćelija u urinu može promeniti boju urina i učiniti ga tamnijim. Ponekad ta promena može ukazivati na to da vaši bubrezi ne funkcionišu kako treba.
Međutim, urin može promeniti boju iz mnogih razloga, uključujući dehidrataciju, hranu ili piće koje ste nedavno konzumirali ili druge uzroke. Zato ako vam je boja urina neuobičajena i ne znate zašto, trebalo bi da se obratite lekaru.
U nastavku pročitajte više informacija o boji urina kod otkazivanja bubrega i ostalim simptomima na koje treba obratiti pažnju...
Ako je vaš urin crvene ili smeđe boje, to može ukazivati na otkazivanje bubrega. Boja može takođe izgledati kao vrlo tamni ćilibar. Može podsećati na boju kole ili crnog čaja.
Međutim, nije svaki tamniji urin simptom problema sa bubrezima. Važno je da se obratite lekaru za tačnu dijagnozu ako primetite promene u boji urina.
Zašto se boja urina menja kada bubrezi otkazuju?
Bubrezi obično uklanjaju tečne otpadne materije iz tela i održavaju ravnotežu minerala, soli i vode. Ako bubrezi otkazuju, mogu zadržavati tečnost i štetne materije koje se nakupljaju u telu. U tom slučaju, urin može sadržati višak proteina i krvi.
To može dovesti do promene boje urina – postaje tamniji, smeđ, pa čak i crvenkast.
Ostali simptomi otkazivanja bubrega
Mnogi ljudi u ranoj fazi otkazivanja bubrega nemaju simptome, oni se obično razvijaju postepeno.
Kako bolest bubrega napreduje, pored promena u boji urina, mogu se javiti i sledeći simptomi:
* manja količina urina pri mokrenju
* zadržavanje tečnosti koje uzrokuje oticanje nogu, članaka i stopala
* problemi sa spavanjem
* grčevi u mišićima, posebno noću
* izražen umor ili pospanost
* česta mučnina
* kratak dah
* bol ili pritisak u grudima
* konfuzija
Šta još može izazvati tamnosmeđi, crveni ili tamnoćilibarski urin?
Tamnožuti urin može značiti i da ste dehidrirani.
Kod nekih ljudi, urin može postati crven nakon konzumiranja cvekle ili hrane sa određenim bojama, a boja se može promeniti i zbog lekova koje uzimate.
Važno je da kontaktirate lekara ako primetite promene u boji urina kako bi se utvrdio pravi uzrok.
Zaključak
Dok tamni urin boje ćilibara, smeđ ili crven može ukazivati na probleme sa filtriranjem krvi u bubrezima, često je uzrok bezazlen kao što je dehidratacija ili konzumacija određene hrane i lekova.
Obratite se lekaru ako se boja urina ne vrati u normalu ili ako mislite da u urinu ima krvi. Lekar može uraditi dodatne testove kako bi se utvrdilo da li je u pitanju ozbiljniji zdravstveni problem.
Healthline.com/Zdravlje.Kurir.rs