Da li dehidratacija može dovesti do bola u grudima? Ako osetite ove simptome, odmah popijte čašu vode
Osim žeđi, nedostatak tečnosti u organizmu može izazvati vrtoglavicu, suva usta, pa čak i glavobolje i bolove. Ali može li dehidracija izazvati bol u grudima koji osećate s vremena na vreme?
Naša tela se sastoje od 60 procenata vode (koja nam pomaže da regulišemo telesnu temperaturu i prenosimo kiseonik i hranljive materije do svih ćelija), tako da je logično da kada je ne pijemo dovoljno, ne osećamo se dobro.
Zašto dehidracija izaziva bol u grudima?
Kada ste veoma dehidrirani, vaš krvni pritisak pada i manje sveže krvi, kiseonika i hranljivih materija se transportuje do vaših organa. Kao odgovor, vaše telo pokušava da podigne vaš krvni pritisak povećavajući broj otkucaja srca i sužavajući krvne sudove.
- Ovaj povećan broj otkucaja srca može se osećati kao lupanje srca ili čak bol u grudima za neke ljude - kaže Mark Taub, medicinski direktor hitnih službi u medicinskom centru Memorial Care Saddleback, Kalifornija.
Što je gora dehidracija, veća je verovatnoća da ćete osetiti ove efekte. U nekim slučajevima, srčani efekti dehidracije, kao što su bol u grudima ili ubrzani rad srca, mogu biti znak nekog srčanog problema koji je ostao nerešen.
U oba slučaja, dehidracija koja je dostigla tačku da vas bole grudi zahteva medicinsku pomoć.
- Svaku situaciju u kojoj osoba ima bol u grudima, bez obzira na kontekst, uvek treba smatrati ozbiljnom i o njoj razgovarati sa lekarom - kaže dr Hames.
Vaš lekar može da uradi analizu krvi ili testove kao što su EKG i ehokardiogram, da bi isključio probleme sa srcem.
Neželjeni efekti dehidracije
Vaše telo ima mnogo drugih načina da vam pokaže da morate da unosite više vode.
- Žeđ je verovatno najbolji pokazatelj da je našem telu potrebna tečnost - kaže dr Hames. Drugi znaci koji ukazuju da biste mogli biti dehidrirani uključuju sledeće, prema Nacionalnoj medicinskoj biblioteci (NLM):
- suva usta
- urin tamne boje
- mokrenje ili znojenje manje nego obično
- suva koža
- umor
- vrtoglavica
Znaci opasne dehidracije uključuju:
- konfuziju
- nesvesticu
- nedostatak mokrenju
- brze otkucaje srca
- ubrzano disanje
- šok
Ako počnete da osećate bilo koji od ovih simptoma, pozovite svog lekara i idite u najbližu hitnu pomoć što je pre moguće.
Kako lečiti i sprečiti dehidraciju?
Najbolji način za lečenje i prevenciju dehidracije? Pijete dovoljno vode, kaže dr Hames. Vaše tačne potrebe za hidratacijom zavisiće od faktora kao što su vaše godine, težina i nivo aktivnosti. Stručnjaci sa klinice Mejo navode da bi trebalo da težimo unosu oko 9 do 12 šoljica vode dnevno.
Čak i ako ste samo malo žedni, počnite da pijuckate.
- Blaga dehidracija se obično može rešiti uzimanjem više tečnosti i verovatno ćete početi da se oporavljate u roku od 15 do 20 minuta - kaže dr Hames.
Iako je obična voda uvek dobar izbor, možete da razmislite i o napitku sa elektrolitima, ako se pojaćano znojite, povraćali te ili ste imali dijareju, objašnajva dr Taub.
Prenela: O.M.
(izvor: wellandgood.com/kurir.rs)
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni