7 simptoma raka glasnih žica: Promuklost koja traje duže od tri nedelje prvi je znak za uzbunu
Promuklost koja ne prolazi je prvi pokazatelji raka glasnih žica. Ukoliko traje duže od tri nedelje zahteva pregled kod otorinolaringologa.
Većina stručnjaka za rak slaže se da rak glasnih žica verovatno počinje tako što male oblasti abnormalnih ćelija (displazija) prolaze kroz sekvencijalne promene koje na kraju dovode do razvoja raka. Prekancerozne lezije mogu se pojaviti kao bela ili crvena ploča (nazvana leukoplakija ili eritroplakija) na glasnim žicama, dok su sami karcinomi često veći i deblji od prekanceroznih lezija.
Bilo koji od ovih nalaza na pregledu ukazuje na to da je potrebno uraditi biopsiju ili uklanjanje lezije kako bi se isključilo prisustvo raka. Istraživanja sugerišu da uklanjanje prekanceroznih lezija može smanjiti rizik od razvoja kancera.
Promuklost je prvi upozoravajući simptom
Rak glasnih žica je veoma usko povezan sa istorijom pušenja, mada i nepušači mogu da dobiju rak glasnih žica.Srećom, mnogi karcinomi glasnih žica se javljaju ranojer lezija stvara promuklost koja često podstiče rano otkrivanje.
Koji su simptomi raka glasnih žica?
Simptomi raka glasnih žica uključuju:
* Hronični bol u grlu, ponekad sa bolom u uhu
* Probleme sa gutanjem sa pratećim gubitkom težine
* Probleme sa disanjem
* Osećaj kao da vam je nešto zaglavljeno u grlu
* Pojava jedne ili više kvržica koje se mogu osetiti u vratu
* Iskašljavanje krvi
Lečenje raka glasnih žica
Ako se tokom lekarskog pregleda vidi sumnjiva lezija, biopsija se najčešće radi u operacionoj sali. Na osnovu veličine, izgleda i lokacije lezije, može se ukloniti deo ili cela lezija. Ako rezultati ukazuju samo na prekanceroznu leziju, vaš tim za lečenje će razgovarati o najboljem planu praćenja za vas, koji može uključivati niz kontrolnih pregleda i moguće ponovljene tretmane tokom vremena kako bi se sprečilo napredovanje. Ako rezultati biopsije ukazuju na rak, često je potreban agresivniji tretman.
Nedavno objavljena studija, koja je obuhvatila 600 bolesnika sa rakom grla, pokazala je da je rizik za pojavu raka grla i glasnih žica veći kod bolesnika sa učestalom gorušicom.
Cilj lečenja raka glasnih žica je potpuno uklanjanje ili uništavanje kancerogenog rasta, uz očuvanje što je moguće više normalnog tkiva i funkcije.
Preporuka za lečenje često varira u zavisnosti od lokacije i veličine tumora. Mogućnosti lečenja uključuju:
Hirurška intervencija: Ova metoda nastoji da se potpuno ukloni kancerogeni rast, a da se pritom sačuva što više normalnog tkiva. Uklanjanje delova ili cele glasne žice može imati duboke posledice po glas i gutanje, a specijalisti za ovu vrstu operacije pokušaće da potpuno uklone tumor, a da pritom sačuvaju što više normalnog tkiva. Operacija se često može izvesti kroz usta, ali povremeno je potrebna otvorena operacija kroz vrat.
Radioterapija: Ovaj tretman je osmišljen da uništi ćelije raka. Čitava glasna žica se tretira istovremeno. Iako se tehnologija radioterapije dramatično poboljšala tokom godina, doze zračenja potrebne za definitivno lečenje raka glasnih žica i dalje ponekad mogu dovesti do dugoročnih problema sa glasom i gutanjem.
Generalno, šanse za izlečenje kod ranog raka glasnih žica su otprilike jednake bez obzira da li se koristi hirurška intervencija ili zračenje. Vaš tim za lečenje, u saradnji sa radioonkologom, pomoći će vam da odlučite koja je opcija lečenja najbolja za vas.
Hopkinsmedicine.org/Zdravlje.Kurir
Šta izaziva rak grla i kako da ga prepoznate? Lekari sa Mejo klinike otkrivaju sve o bolesti s kojom se borio i čuveni Val Kilmer