vredi probati

Kiseli sok iz turšije protiv grčeva u nogama? Naučnici kažu da pomaže, ali bi tri grupe ljudi trebalo da budu na oprezu

Shutterstock

Grčevi u nogama su česta pojava, posebno noću i tokom intenzivnih fizičkih aktivnosti, ali i tokom trudnoće. Jedno od najnovijih, ali iznenađujuće efikasnih rešenja, bi mogao da bude kiseli sok iz turšije.

Kiseli sok sadrži sirće, a njegov glavni efekat je stimulacija nervnih refleksa u telu. Kada popijemo malu količinu ovog soka, kiseline iz sirćeta utiču na nerve u ustima i grlu, koji šalju signal kičmenoj moždini. Ovaj signal zatim prekida pogrešne nerve impulse koji uzrokuju neprijatne grčeve. Rezultat? Brzo olakšanje koje može da dođe već nakon 30 sekundi do dva minuta, pokazuje studija objavljena u časopisu Medicine and Science in Sports and Exercise.

Osim toga, kiseli sok je bogat natrijumom, a često sadrži i kalijum i magnezijum - minerale koji igraju ključnu ulogu u ravnoteži elektrolita u telu. Ovi minerali pomažu u normalnom funkcionisanju mišića tako što im omogućavaju da se pravilno kontrahuju i opuštaju.

Kada i kako koristiti kiseli sok?

Za brzo ublažavanje grčeva, stručnjaci preporučuju da popijete oko 30 do 90 mililitara soka iz turšije (npr. od kiselih krastavaca), čim osetite zatezanje mišića. Ovaj prirodno slani napitak može da pomogne i kao preventivna mera nakon fizičke aktivnosti, kada telo znojenjem gubi elektrolite.

Popijete oko 30 do 90 mililitara soka iz turšije čim osetite zatezanje mišića Foto: Shutterstock

Ako nemate pri ruci sok iz gotove turšije, možete napraviti sličan napitak: pomešajte 100 ml vode, 150 ml sirćeta i dve kašičice soli, odnosno za jednu dozu kašiku sirćeta, kašiku vode i prstohvat soli.Iako nije identičan po sastavu, ova mešavina može da ima sličan efekat na nervne receptore povezane s grčevima.

Mogući rizici 

Ipak, nije sve tako jednostavno. Iako kiseli sok može da bude efikasan u ublažavanju tegoba, stručnjaci upozoravaju na potencijalne neželjene efekte. Sok iz turšije sadrži visok nivo natrijuma, a samo 30 ml može da ima oko 800-900 mg soli, što negativno utiče na osobe sa visokim krvnim pritiskom ili problemima sa bubrezima. Prekomeran unos soli može da izazove nadutost, zadržavanje tečnosti i poveća rizik od hipertenzije.

Takođe, zbog visoke kiselosti, može da pogorša probleme sa refluksom kiseline, gorušicom ili čirom, te bi osobe s osetljivim želucem takođe trebalo da budu na oprezu. Često ispijanje može da ošteti zubnu gleđ, pa je preporučljivo piti ga u manjim količinama i koristiti slamčicu.

Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs

Grčevi u nogama, manjak minerala: Top 5 namirnica koje rešavaju ovaj problem