Važno je znati

Afazija može biti prvi znak moždanog udara ističu sa Mejo klinike: Zbog ove dijagnoze Brus Vilis je prekinuo karijeru

EPA / Will Oliver

Afazija je poremećaj koji utiče na sposobnost osobe da koristi i razume jezik. Kao da je "ormar sa rečima" u mozgu prevrnut, pa su se reči pomešale, što dovodi do različitih nivoa i oblika oštećenja, uključujući probleme sa slušnim razumevanjem i govornim izražavanjem.

Moždani udar nastaje kada krvni sudovi koji snabdevaju mozak puknu ili se zapuše. To dovodi do smanjenog dotoka krvi u mozak, što uskraćuje moždanim ćelijama neophodne hranljive materije i kiseonik, neophodne za njihov opstanak. Najčešći uzrok afazije je moždani udar koji ošteti glavne jezičke centre u levoj hemisferi mozga.

BBC/

Privremena afazija može se javiti i tokom migrene. Takođe, može nastati kao posledica epileptičnog napada ili prolaznog ishemijskog napada (TIA), koji se ponekad naziva i „mini udar“. Osobe koje dožive TIA imaju povećan rizik da kasnije dožive pravi moždani udar.

Glumac Brus Vilis prekinuo je karijeru zbog afazije

Poznat po glavnim ulogama u blokbasterima holivudske produkcije kao što su "Petparačke priče" i "Umri muški", sedamdesetogodišnja zvezda Brus Vilis prekinio glumačku karijeru pre skoro tri godine kada je ustanovljeno da ima afazije, moždani poremećaj koji utiče na kognitivne sposobnosti.

Odluku su na društvenoj mreži Instagram objavili članovi porodice koji su zahvalili obožavaocima na podršci u teškim vremenima kroz koje porodica, preneo je tada BBC.

2022. godine objavljeno je da glumac Brus Vilis prekida karijeru zbog dijagnoze afazije Foto: Profimedia

Simptomi

Osoba koja ima afaziju može:

  • Imati poteškoće u razumevanju razgovora ili uputstava
  • Teško sastavljati smislene rečenice u pisanju
  • Govoriti kratkim, nepotpunim rečenicama
  • Koristiti reči ili rečenice koje nemaju smisla
  • Imati teškoća u čitanju i prepoznavanju slova

Afazija može biti prvi znak moždanog udara. Ako vi ili neka vama bliska osoba primetite ove simptome, odmah potražite medicinsku pomoć.

Vrste afazije

  • Broka (nefluentna) afazija

Nefluentna afazija karakteriše se smanjenim govornim izražavanjem, poteškoćama u pronalaženju pravih reči i govoru u kratkim, nepotpunim rečenicama. Osobe sa ovom vrstom afazije uglavnom su svesne svojih komunikacijskih teškoća jer su im kognitivne sposobnosti i razumevanje uglavnom očuvani.

  • Verinke (fluentna) afazija

Fluentna afazija prepoznaje se po nepovezanom redosledu reči, gramatičkim greškama i pogrešnom izboru reči. Osobe sa ovom vrstom afazije često govore tečno, ali koriste nerazumljive izraze, izmišljene reči i prave tzv. parafazije – kada pogrešno zamene zvuk ili reč umesto one koju su želeli da kažu. Imaju i značajne poteškoće u razumevanju govornog i pisanog jezika.

  • Globalna (mešovita) afazija

Globalna afazija je posledica velikog moždanog udara koji zahvata veći deo mozga, uzrokujući ozbiljne probleme u razumevanju, govoru i opštoj kogniciji. Ova vrsta afazije kombinuje i receptivne i izražajne jezičke poteškoće.

Prvi korak u utvrđivanju uzroka afazije je skener ili magnetna rezonanca Foto: Shutterstock

Dijagnostika

Uobičajen prvi korak u utvrđivanju uzroka afazije je skener (CT) ili magnetna rezonanca (MRI). Pored toga, testiranje obično uključuje vežbe i posmatranja kako bi se procenilo da li osoba može:

  • objasniti situaciju prikazanu na slici
  • pratiti uputstva
  • odgovarati na pitanja
  • voditi razgovor
  • čitati i pisati
  • ponavljati reči i rečenice
Rano započinjanje terapije i pravovremeno lečenje su ključni za postizanje što boljih rezultata. Foto: Shutterstock

Lečenje i svakodnevno snalaženje

Logopedska terapija je najčešći oblik lečenja. Rano započinjanje terapije i pravovremeno lečenje su ključni za postizanje što boljih rezultata.

Logoped (stručnjak za govor i jezik) radi sa pacijentima na obnavljanju što većeg broja prethodnih jezičkih sposobnosti, ili, u slučaju određenih bolesti i stanja, na očuvanju komunikacionih veština.

Vežbe u terapiji često uključuju aktivnosti koje su pacijentu bliske i značajne, kako bi se povećala motivacija i uključenost. Na primer, vežbanje izgovaranja sopstvenog imena, adrese, datuma rođenja ili imena članova porodice; naručivanje hrane iz menija; ili pisanje čestitke.

Kako pomoći osobi sa afazijom?

Porodica i prijatelji mogu pomoći ako:

- Osobu tretiraju kao odraslu i zrelu osobu i uključuju je u razgovore.
- Smanje vizuelne i zvučne ometače, poput uključenog televizora, radija ili više istovremenih razgovora.
- Pre nego što govore, osiguraju da imaju potpunu pažnju osobe.
- Koriste kratke i jednostavne poruke. Govore sporo, ali prirodno. Povišen ton glasa ne povećava razumevanje.
- Koriste gestove, izraze lica i intonaciju kako bi olakšali razumevanje.
- Ne pretpostavljaju da osoba razume sve što se kaže — klimanje glavom i izrazi slaganja ne znače nužno da je poruka shvaćena.
- Prilikom ponavljanja rečenica, ne menjaju način izražavanja — koriste jednostavan jezik i ponavljaju frazu na isti način.
- Shvate da afazija ne utiče na inteligenciju.
- Ohrabruju komunikaciju i budu strpljivi.
- Daju osobi dovoljno vremena da odgovori i izbegavaju da govore umesto nje.

Izvor: MayoClinic.org/BBC/Zdravlje.Kurir.rs

5 faktora rizika za moždani udar kod žena: Ugroženije su, imaju drugačije simptome i teže se oporavljaju