Tahikardija može da ošteti srce: Kardiolog objašnjava kada je neophodna ugradnja pejsmejkera
Kada je puls stalno previsok, srce je pod prevelikim naporom. U takvim okolnostima može se razviti oblik srčane slabosti koji se naziva tahikardijom indukovana kardiomiopatija.
U situacijama kada pacijent ima hronično ubrzan srčani ritam, čak i dok miruje ili spava, a uzrok tog ubrzanja su poremećaji srčanog ritma koji se ne mogu rešiti standardnom procedurom ablacije, može doći do ozbiljnih posledica po zdravlje srca. O tome na Instagramu govori profesor dr Siniša Pavlović, interventni kardiolog.
- Srce se tada ponaša kao da pacijent neprekidno trči, čak i u snu. Dugoročno gledano, to može dovesti do razvoja srčane slabosti - upozorava dr Pavlović.
U takvim, ređim slučajevima, lekari pribegavaju specifičnoj terapijskoj metodi - modifikaciji provodljivosti impulsa na nivou tzv. AV čvora. To je mesto u srcu koje služi kao "kontrolni centar" - zadržava električne impulse kako bi komore imale dovoljno vremena da se napune krvlju pre nego što se kontrahuju.
- AV čvor diktira frekvenciju rada komora, odnosno deo srca čiji se ritam zapravo registruje kao puls - objašnjava dr Pavlović.
Kada je puls stalno previsok, srce je pod prevelikim naporom. U takvim okolnostima može se razviti oblik srčane slabosti koji se naziva tahikardijom indukovana kardiomiopatija - stanje u kojem je samo ubrzani rad srca uzrok oštećenja srčanog mišića.
- U tim slučajevima mi namerno prekidamo prirodni tok impulsa kroz AV čvor, a zatim se ugrađuje trajni pejsmejker - uređaj koji preuzima ulogu AV čvora i omogućava da srce i dalje pravilno kuca, ali kontrolisanim tempom - navodi profesor Pavlović.
Kako kaže, ova metoda se pokazala izuzetno uspešnom kod velikog broja pacijenata jer zaustavlja napredovanje srčane slabosti uzrokovane prebrzim radom srca.