ISTRAŽIVANJE

Novo istraživanje povezuje plućnu hipertenziju s niskim nivoom kiseonika tokom spavanja: Evo do kakvih zaključaka su došli naučnici

Shutterstock

Novi podaci iz međunarodnog istraživanja „Fenomen plućnih vaskularnih bolesti“ pokazuju jasnu vezu između nedostatka kiseonika tokom spavanja i oštećenja desne strane srca kod osoba sa plućnom arterijskom hipertenzijom.

Nedostatak kiseonika tokom spavanja povezan je sa pogoršanjem funkcije desne strane srca kod pacijenata koji boluju od plućne arterijske hipertenzije (PAH), pokazali su rezultati međunarodne studije objavljene u časopisu Journal of the American College of Cardiology.

Istraživanje je sprovedeno na pacijentima koji su prošli kroz analize spavanja, a zaključci ukazuju da hipoksija utiče ne samo na strukturu srca već i na električnu provodljivost, što dodatno komplikuje ionako tešku kliničku sliku.

- Praćenje sna i rano otkrivanje poremećaja disanja moglo bi igrati važnu ulogu u usporavanju progresije bolesti - izjavila je dr Rina Mehra sa Klinike u Klivlendu. S obzirom na to da za PAH ne postoji lek, već samo simptomatska terapija, identifikovanje faktora koji pogoršavaju stanje ima veliki značaj za planiranje nege.

Značaj prepoznavanja i lečenja hipoksije tokom spavanja potvrđuje i drugo istraživanje istog instituta, objavljeno u časopisu Journal of the American Heart Association, koje je pokazalo povezanost između hipoksije i razvoja atrijalne fibrilacije - ozbiljnog poremećaja srčanog ritma koji povećava rizik od moždanog udara.

Napomena

Obe studije su zasnovane na analizi podataka pacijenata sa poremećajima disanja povezanim sa spavanjem i povezanim srčanim i plućnim bolestima.

Šta je plućna arterijska hipertenzija?

Plućna arterijska hipertenzija je ozbiljno, hronično oboljenje kod kojeg dolazi do suženja i zadebljanja krvnih sudova u plućima, što dovodi do porasta pritiska u plućnim arterijama i opterećenja desne strane srca. Srce tada mora da pumpa krv jače nego što je uobičajeno, što s vremenom može da dovede do njegovog oštećenja i slabljenja

Kod arterijske hipertenzije dolazi do suženja i zadebljanja krvnih sudova u plućima Foto: Shutterstock

Simptomi PAH su često nespecifični, naročito u početku. Najčešće uključuju:

  • otežano disanje, naročito pri naporu
    umor i malaksalost
    vrtoglavicu
    bol u grudima
    otoke nogu i stopala

Zbog toga se bolest često kasno dijagnostikuje. Dijagnoza se postavlja pomoću ehokardiografije, testova opterećenja i kateterizacije srca, a lečenje obuhvata lekove koji šire krvne sudove, smanjuju pritisak i olakšavaju rad srca. Potpuno izlečenje za sada nije moguće, ali rana dijagnoza i terapija značajno mogu da poboljšaju kvalitet života.

Kako dolazi do nedostatka kiseonika tokom spavanja?

Nedostatak kiseonika tokom spavanja - medicinski poznat kao noćna hipoksija - najčešće se javlja zbog poremećaja disanja u snu, od kojih je najpoznatija opstruktivna apneja.

Prekidi disanja mogu da traju desetine sekundi i ponavljati se više puta u toku noći Foto: Shutterstock

Tokom sna dolazi do prekida disanja zbog zatvaranja disajnih puteva, što za posledicu ima pad nivoa kiseonika u krvi. Ti prekidi disanja mogu da traju desetine sekundi i ponavljati se više puta u toku noći, navode stručnjaci.

U početku, osoba toga nije ni svesna, ali telo trpi - srce se ubrzava, mozak ne odmara kako treba, a organi su pod stalnim stresom zbog oscilacija kiseonika. Kod pacijenata sa plućnom arterijskom hipertenzijom, ovaj pojačani pritisak dodatno pogoršava stanje srca.

Hipoksija u snu se dijagnostikuje pomoću polisomnografije, odnosno testiranja u laboratoriji za spavanje, a u lakšim slučajevima čak i pomoću kućnih testova. Lečenje uključuje uređaje koji obezbeđuju stalan protok vazduha pod pritiskom (CPAP), kiseoničku terapiju i tretman osnovnog poremećaja.

Izvor: Lerner.ccf.org/Zdravlje.Kurir.rs

7 najčešćih tipova poremećaja spavanja. Prepoznajte simptome i obratite se lekaru na vreme