Duboko disanje i njegovi benefiti: Ne košta ništa, a opušta, umiruje bol i stimuliše varenje
Uključivanje abdominalnog disanja u vašu dnevnu rutinu može da bude jednostavan i efikasan način da unapredite opšte zdravlje i upravljate stresom, pa čak delimično i bolom.
Duboko abdominalno disanje, poznato i kao dijafragmalno disanje, je tehnika disanja koja uključuje punjenje pluća vazduhom tako da se donji deo stomaka podiže i spušta, dok gornji deo grudnog koša ostaje relativno miran.
Većina ljudi, međutim, diše plitko, koristeći samo gornji deo pluća i pokrećući pretežno grudni koš. Slede saveti kako da to izmenite, kao prednosti koje time dobijate. Što više budete vežbali, to će vam duboko disanje postajati prirodnije.
Smanjenje stresa
Abdominalno disanje je efikasan način za aktiviranje relaksacionog odgovora tela, parasimpatičkog nervnog sistema. Kada duboko i sporo dišete smanjuje se nivo hormona stresa i napetost mišića, a produbljuje osećaj smirenosti, što je posebno korisno kod anksioznosti i napada panike.
Ublažavanje bola
Duboko disanje može da se koristiti kao deo strategije umirivanja nelagodnosti i bola (za ovo je ipak potrebno više vežbanja), kao i za dostizanje većeg stepena relaksiranosti.
Smiruje puls i pritisak
Ovaj tip disanja, kada se redovno praktikuje, može da pomogne u smanjenju otkucaja srca i krvnog pritiska, što je korisno za kardiovaskularno zdravlje. Manje opterećenje srca je posebno važno za osobe sa hipertenzijom.
Poboljšano varenje
Duboko disanje relaksira ćitavo telo, što zauzvrat može da poboljša probavu i ublaži simptome digestivnih poremećaja kao što je sindrom nervoznih creva.
Bolji san
Vežbanje abdominalnog disanja pre spavanja pomaže da se opustite i pripremite telo za san, potencijalno popravljajući kvalitet samog sna.
Prenela: N.R.
Izvor: Ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice