Medicinske novosti

Izmenjeni herpes virus smanjuje smrtonosni rak kože: Nova nada za pacijente sa uznapredovalim melanomom otpornim na lečenje

Shutterstock

Deset godina nakon što je Američka uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila prvu terapiju zasnovanu na virusima za lečenje raka, na vidiku je još jedan potencijalno život spasavajući tretman.

Genetski modifikovani virus herpes simpleksa, nazvan RP1, sada je pokazao sposobnost da uništava uznapredovale melanomske tumore, čak i kada se oni nalaze duboko u telu, prema rezultatima faze 1/2 kliničkog ispitivanja.

U ispitivanju je RP1 ubrizgavan u melanomske tumore koji se nalaze na ili odmah ispod površine kože, ali i duboko u telu, poput pluća ili jetre. Kod pacijenata koji su pozitivno reagovali na tretman, čak su i tumori u koje lek nije direktno ubrizgan počeli da se smanjuju.

- Ovaj rezultat ukazuje da je RP1 efikasan u ciljanju raka u celom telu, a ne samo u tumorima u koje je ubrizgan, što proširuje potencijalnu efikasnost leka jer neki tumori mogu biti teže ili čak nemoguće dostupni - kaže medicinski onkolog Gino Kim In sa Univerziteta Južne Kalifornije.

Rezultati još nisu prošli stručnu recenziju, ali su nedavno predstavljeni na sastanku Američkog društva za kliničku onkologiju (ASCO) 2025. godine.

Zaintrigirana početnim rezultatima, FDA je ranije ove godine dala prioritetnu proceduru za odobrenje terapije RP1, pod uslovom da se koristi u kombinaciji sa imunoterapijom nivolumabom (komercijalno ime Opdivo).

Zajedno, ova kombinacija lekova deluje kao udarac u dva pravca protiv melanoma.

Ova kombinacija lekova deluje kao udarac u dva pravca protiv melanoma Foto: Shutterstock

Preko 80% tumora se smanjilo za više od 30 procenata 

Od 140 pacijenata uključenih u nedavno kliničko ispitivanje faze 1/2, oko trećina je pozitivno reagovala na injekcije RP1 i nivolumaba. U početku su pacijentima davane kombinovane terapije na dve nedelje. Nakon osam ciklusa, pacijenti su nastavili samo sa nivolumabom do dve godine.

Među pacijentima koji su dobro reagovali, oko 80 do 90 procenata njihovih tumora se smanjilo za više od 30 procenata.

Bezbednost i efikasnost leka zasnovanog na herpes virusu ocenjeni su kao slični, kako za površinske, tako i za duboke lokacije injekcije. Iako se koristi verzija herpes virusa kao nosač, on ne izaziva herpes kod pacijenata.

- Ovi nalazi su veoma ohrabrujući jer je melanom peti najčešći rak kod odraslih, a oko polovina svih uznapredovalih slučajeva melanoma ne može da se leči dostupnim imunoterapijama. Stopa preživljavanja kod neizlečivog uznapredovalog melanoma je samo nekoliko godina, tako da ova nova terapija donosi nadu pacijentima kojima su možda iscrpljene sve druge opcije za borbu protiv raka - kaže dr In.

Do sada je FDA odobrila samo jednu terapiju zasnovanu na virusima – lek pod imenom Imlygic – i ona se može primenjivati samo kod uznapredovalog melanoma ako se tumor nalazi na koži ili u limfnim čvorovima. Nova genetski modifikovana verzija HSV-1 terapije mogla bi omogućiti da lek prodre dublje u telo.

Do sada je FDA odobrila samo jednu terapiju zasnovanu na virusima Foto: Shutterstock

Virusima je evolucijom dato da napadaju naše ćelije. Iako se to često smatra nečim lošim, istraživači onkolitičke virusne terapije su ovu sposobnost pretvorili u blagoslov. Dizajnirali su uobičajene viruse, poput herpes simpleks virusa, da zaobiđu zdrave ćelije i direktno unište ćelije raka, izazivajući njihovo pucanje.

Kada se ćelija raspadne, smatra se da oslobađa veliki broj imunih supstanci, nazvanih antigeni, koji pokreću širi imuni sistem u režim napada.

Za vrste raka poput melanoma ili tumora mozga, koji su zaštićeni imunosupresivnim okruženjem, onkolitički virusi mogli bi biti posebno korisni kao terapija.

Nova nada za uznapredovali melanom 

Ranije ove godine, FDA je postavila ciljani datum za svoj pregled terapije RP1 i nivolumaba na 22. jul 2025.

Ako terapija pokaže potrebnu efikasnost, mogla bi uskoro biti dostupna pacijentima sa uznapredovalim melanomom otpornim na lečenje.

- Verujem da će onkolitički virusi uskoro otvoriti važan novi pristup u borbi protiv raka kod nekih pacijenata,“ kaže dr In.

Faza 3 ispitivanja sa više od 400 učesnika je sada u toku.

Rezultati ispitivanja predstavljeni su na godišnjem sastanku ASCO 2025. godine.

Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs

Sve više mladih ima rak kože: Da li znate glavne uzroke i kako da se zaštitite?