Važno

Ponedeljak vam je uvek stresan? Evo koje loše efekte na vaš organizam to može da ima

Shutterstock

Ne volite ponedeljak? istraživanje tvrdi da ste možda u većem riziku od zdravstvenih problema povezanih sa stresom, uključujući i kardiovaskularna oboljenja.

Savremeno društvo je od ponedeljka napravilo najneomiljeniji dan u nedelji. Upravo smo se vratili sa opuštajućeg vikenda i sada moramo da se suočimo sa svim obavezama koje smo izbegavali, svesni da nas čeka najduži mogući period do sledećeg vikenda.

Nedavna studija istraživača sa Univerziteta u Hong Kongu otkrila je vezu između anksioznosti u vezi s prvim radnim danom u nedelji i povišenog nivoa hormona stresa – kortizola. Zanimljivo je da se ova povezanost zadržava čak i nakon odlaska u penziju.

Iako korelacija ne znači nužno uzročno-posledičnu vezu, nagli porast hormona stresa kortizola usko je povezan sa povećanim rizikom od različitih bolesti. To bi moglo objasniti zašto je jedna meta-analiza iz 2005. godine pokazala da se broj kardiovaskularnih incidenata u ponedeljak povećava i do 19 odsto u odnosu na ostale dane u nedelji.

Anksioznost i nivo kortizola

U ovom najnovijem istraživanju, naučnici su proučavali moguću vezu između osećaja anksioznosti povezane sa ponedeljkom i fizičkog zdravlja.

Tim je analizirao podatke 3.511 odraslih osoba starijih od 50 godina, učesnika Engleske longitudinalne studije starenja (ELSA). Učesnici su izveštavali o nivou anksioznosti tokom različitih dana u nedelji, a takođe su im uzimani i uzorci kose, koji su analizirani kako bi se utvrdio nivo hormona stresa – kortizola.

Studija je otkrila vezu između anksioznosti ponedeljkom i povišenog kortizola Foto: staras/Shutterstock

Studija je pokazala da su osobe koje su prijavljivale izraženu anksioznost u ponedeljak imale čak 23 odsto viši nivo kortizola u poređenju sa onima koji su osećali anksioznost tokom drugih dana.

Ova povezanost sugeriše da anksioznost u ponedeljak utiče na hipotalamusno-hipofizno-nadbubrežnu osu (HPA osu), glavni sistem tela za upravljanje stresom. Međutim, hronični stres može dovesti do prekomerne stimulacije HPA ose, što može uzrokovati poremećaje u funkcionisanju imunog sistema, metaboličke bolesti poput raka ili dijabetesa, kao i kardiovaskularna oboljenja.

Tim istraživača navodi da bi upravo ovaj biološki mehanizam mogao biti razlog prethodno zabeleženog povećanja broja kardiovaskularnih incidenata ponedeljkom.

Ovaj problem muči čak i ljude u penziji 

Možda biste pomislili da je ovakvo stanje posledica posla, ali iznenađujuće, studija je pokazala da čak i penzioneri osećaju povećan nivo stresa ponedeljkom, zajedno sa negativnim posledicama po zdravlje.

- Ponedeljak deluje kao kulturni ‘pojačivač stresa. Kod nekih starijih osoba, ta promena u ritmu nedelje pokreće biološku reakciju koja može da potraje mesecima. Ovo nema veze sa poslom – već sa time koliko je stres ponedeljkom duboko ukorenjen u našu fiziologiju stresa, čak i nakon završetka radne karijere - kaže Tarani Čandola, sociolog sa HKU.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Affective Disorders.

izvor: sciencedirect.com/Zdravlje.Kurir.rs

9 načina na koje vas stres može razboleti: Od depresije do raka i autoimunih bolesti