Veliki broj ljudi u svetu boluje od šećerne bolesti, ali ono što je zapravo zapanjujuće je da mnogi nisu ni svesni da žive sa ovom hroničnom bolešću.
Stoga je ključno da budete svesni mogućih znakova upozorenja.

Jedan uobičajeni simptom dijabetesalako može da se pomeša sa posledicom vrućina, a to je preterana žeđ. Zato u ovom periodu morate biti posebno obazrivi, kako biste na vreme prepoznali problem.

Zdravstvene organizacije kao što je National Health Service navode preteranu žeđ kao upozoravajući simptom dijabetesa. Ovaj simptom je uzrokovan nakupljanjem viška glukoze u krvi. Zbog toga bubrezi moraju više da rade da bi filtrirali i apsorbovali višak šećera.

Ako bubrezi ne mogu da ga apsorbuju dovoljno brzo, višak šećera završava u mokraći, povlačeći tečnost iz tkiva, što dovodi do dehidratacije i žeđi.Visok nivo šećera u urinu uzrokovane dijabetesom takođe mogu da rezultiraju slatkim ili voćnim mirisom urina. Višak šećera često može da dovede do dehidratacije, terajući osobu da konzumira više vode i samim tim češće mokri.

Iako je tačan uzrok dijabetesa tipa 1 nepoznat, dijabetes tipa 2 se često povezuje sa faktorima poput gojaznosti i nedostatka fizičke aktivnosti, iako je objavljeno da može da bude i nasledan.

dijabetes-secerna-bolest-znaci-dete.jpg
Shutterstock 
Za ljude sa dijabetesom suva usta i prekomerna žeđ su uobičajeni. Oni su pak rezultat visokog nivoa glukoze, a telo se neprestano trudi da se reši povišenog šećera u krvi.foto: Shutterstock

Prevencija i ostali znakovi

Rano prepoznavanje simptoma dijabetesa omogućava brzu medicinsku intervenciju. Iako ne postoji lek za dijabetes, dostupni su tretmani za ublažavanje simptoma.

Ostali znakovi dijabetesa na koje treba obratiti pažnju uključuju:

  • osećaj jakog umora
  • nenamerno mršavljenje
  • svrab u određenim delovima tela
  • posekotine ili rane kojima je potrebno više vremena da se zacele
  • zamagljen vid
insulinska-rezistencija-shutterstock-1233382996.jpg
Shutterstock 
foto: Shutterstock

Šta je dijabetes?

Dijabetes je hronično, sistemsko oboljenje što znači da zahvata nekoliko organa odnosno sistem organa i predstavlja trajno povećan nivo glukoze u krvi.Ukoliko neka osoba ima šećer koji je 7 mmol/l ujutru na gladan stomak mi kažemo da ta osoba ima dijabetes, ili ukoliko je bilo kada u toku dana glikemija veća od 11,1mmol/l govorimo o dijabetesu.

Alarmantna statistika

Dijabetes danas predstavlja veliki zdravstveni problem, jer sve češće pogađa mlađe, radno aktivno stanovništvo. Procenjuje se da u Srbiji od dijabetesa boluje oko 750.000 ljudi, odnosno svaki deseti stanovnik naše zemlje. Najveći broj obolelih, oko 90 odsto, ima dijabetes tip 2, koji se javlja kao posledica savremenog načina života.

Ukoliko se ovim brojkama doda činjenica da još polovina pacijenata nema postavljenu dijagnozu dijabetesa, onda ne čudi podatak da je šećerna bolest peti vodeći uzrok smrti u Srbiji.

Prenela: V.N.

Izvor: Klix.ba/Zdravlje.Kurir.rs