Depresija se topi vežbanjem: Trener otkriva 5 najboljih aktivnosti koje popravljaju raspoloženje
Dokazano je da redovna fizička aktivnost ne samo da pomaže u prevenciji i lečenju srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa, već i igra ključnu ulogu u očuvanju mentalnog zdravlja.
Fizička aktivnost doprinosi prevenciji hipertenzije, prekomerne težine i smanjuje nivo lošeg holesterola, ali što je još važnije – može značajno da poboljša vaše raspoloženje, podseća fitnes trener i master prof. sporta i fizičke kulture Milan Zarić.
- Redovno vežbanje podstiče lučenje endorfina, hormona sreće, koji igra glavnu ulogu u osećajuzadovoljstva. Iako se ne može precizno izdvojiti jedna vežba koja garantuje dobro raspoloženje, postoji nekoliko tipova fizičke aktivnosti koje su posebno efikasne - dodaje.
Trčanje
Aerobne vežbe poput trčanja ubrzavaju cirkulaciju i povećavaju nivo energije, što pomaže u borbi protiv stresa i anksioznosti. Ujedno, ova aktivnost omogućava "čišćenje uma" i daje osećaj slobode.
Joga
Kombinacija dubokog disanja, istezanja i meditacije koju joga pruža, pomaže u smanjenju nivoa kortizola, hormona stresa, dok u isto vreme jača mentalnu snagu i smirenost, navodi trener.
Ples
Plesanje je zabavan i kreativan način da se oslobodite nagomilane negativne energije. Pokreti uz muziku podstiču telo na oslobađanje dopamina i serotonina, dva ključna hormona za osećaj sreće i zadovoljstva.
Trening sa tegovima
Intenzivan trening sa tegovima podstiče lučenje adrenalina, što daje osećaj postignuća i doprinosi povećanju samopouzdanja. Ova vrsta treninga donosi i snažan osećaj kontrole nad sopstvenim telom.
Šetnja u prirodi
Boravak na svežem vazduhu i jednostavna šetnja u prirodi može da bude izuzetno okrepljujuća.
- Ova aktivnost ne samo da smanjuje nivo stresa, već podstiče osećaj mira i povezanosti sa okolinom. Sunčeva svetlost stimuliše proizvodnju vitamina D, koji je povezan s boljim raspoloženjem - poručuje trener i prof. Milan Zarić.
Nataša Lazović
10 pitanja koja vam mogu pomoći kada ste u kriznoj životnoj situaciji: Psihološki savetnik otkriva kako da vidite svetlo na kraju tunela