Stručnjaci procenjuju da ishrana bogata dijetnim vlaknima pomaže onima koji su preživeli infarkt da se bolje oparave i žive duže, ali to je samo jedan deo slagalice.

Ako ste preživeli infarkt ili ste "samo" srčani bolesnik, pa želite da sprečite da vam se tako nešto dogodi, uz biranje namirnica koje su bogatevlaknima (povrće, voće, koštunjavo voće, žitarice, mahunarke i razne semenke), važno je i da popravite greške u ishrani koje dovode do kardiovaskularnih bolesti, kaže Jovana Srejić Ferluga, nutricionista-dijetetičar i otkriva 12 najvažnijih smernica.

- Neke od grešaka u ishrani koje dovode do kardiovaskularnih bolesti su veliki kalorijski unos, veliki unos zasićenih masnoća i holesterola, unošenje trans masnih kiselina, prekomeran unos ugljenih hidrata, pogotovo šećera, a nedovoljan unos omega 3 masnih kiselina, povrća, voća, dijetnih vlakana i antioksidanasa – sugeriše Jovana Srejić Ferluga.

profimedia0511538631.jpg
RossHelen editorial / Alamy / Alamy / Profimedia 

12 smernica šta jesti nakon srčanog udara

  • Jedite puno povrća (pet porcija svaki dan) i svežeg voća (dve porcije na dan)
  • Izaberite vrste hleba i testeninu od celog zrna, integralni pirinač, kuvane žitarice (kinoa, proso, amarant, ječam, heljda)
  • Birajte posne vrste mesa (meso jedite bez kože i masnih delova). Maksimalno ograničite (ili najbolje isključite iz ishrane) mesne prerađevine, uključujući kobasice i mesne nareske
  • Svake nedelje na jelovnik uvrstite ribu dva do tri puta. Porcija je 150 grama ribe ili morskih plodova
  • Najmanje dva obroka nedeljno treba da budu sa mahunarkama (pasulj, grašak, sočivo), bez mesa
  • Svake nedelje pojedite do sedam jaja ili jedno jaje na dan
  • Ograničite ili u potpunosti isključite iz ishrane masne, lisnate, pekarske proizvode, hranu pripremljenu u fritezi ili dubokom ulju, grickalice, slatkiše
  • Ograničite unos soli, izbegavajte grickalice, nareske, slane sireve...
  • Još uvek je zvanična preporuka da se smanji unos zasićenih masnoća, pa se zbog toga preporučuju delimično obrani mlečni proizvodi
  • Birajte zdrave vrste masnoća, pre svega maslinovo ulje i masne vrste ribe, koje su izvori omega 3 masnoća
  • Jezgrasto voće je odličan dodatak salatama, birajte neslane bademe, indijski orah, kikiriki i budite umereni. Porcija je 15-30 grama
  • Pijte uglavnom vodu i izbegavajte napitke zaslađene šećerom. Unos kofeinskih pića poput kafe i čaja treba da bude umeren

omega-3.jpg
Shutterstock 

Ishrana treba da bude usmerena na rešavanje povišenog nivoa masnoća u krvi, visokog krvnog pritiska i povišene telesne težine, pogotovo visokog procenta takozvanih visceralnih masti koje direktno okružuju unutrašnje organe, naglašava naša sagovonica.

Dijetalna vlakna

Prema preporukama iz 2010. godine žene bi trebalo da unesu najmanje 25 grama, a muškarci ne manje od 38 grama dijetnih vlakana na dan. Ove preporuke se odnose na osobe mlađe od 50 godina.

mahunarke-shutterstock-1025301043.jpg
Shutterstock 

- Posle 50. ženama se preporučuje 21 gram dnevno, muškarcima 30, a idealan način da se poštuje ova sugestija jeste uključivanjem zdravih namirnica u jelovnik, naročito proizvoda od celog zrna žita (hleb, testenina, pahuljice, mekinje, integralni pirinač), mahunarki, voća (malina, borovnica, ribizla, jagoda, kupina) i jezgrastog voća (badema, pistaća) – savetuje nutricionista.

Važni nutrijenti

Ne treba zaboraviti ni antioksidanse, materije koje sprečavaju oštećenja ćelija i ćelijskih struktura neutrališući štetne slobodne radikale, a u koje spadaju vitamin C, E, selen, likopen i beta karoten, kao ni omega 3 masne kiseline, poručuje.

Antioksidansi i omega 3 - najbolji izvori

  • Vitamin C: paprike, brokoli, prokelj, jagode, ananas, pomorandže, kivi, dinja, karfiol
  • Vitamin E: suncokret, bademi, spanać, blitva, avokado, kikiriki, soja, špargla, listovi cvekle
  • Likopen: lubenica, kuvani paradajz, grejp, crvena slatka paprika, ljubičasti kupus, mango, šargarepa
  • Beta karoten: šargarepa, zeleno lisnato povrće, salata, bundeva, crvena slatka paprika, kajsije, grašak, brokoli
  • Selen: riba, morski plodovi, crveno meso
  • Omega 3 masne kiseline: masnije vrste ribe - tuna, losos, haringa, skuša, bakalar, ali i laneno seme, čija semenke

Nataša Lazović

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Bonus video:

02:55
"JA SAM ALEKSANDAR, PROŠLE GODINE SAM PREŽIVEO INFARKT!" Jeziva ispovest Mitića: Počelo je sa bolovima u ZGLOBOVIMA Izvor: Kurir televizija