Procenjuje se da svaka deseta osoba u svetu i kod nas boluje od šećerne bolesti. Većina njih ima dijabetes tip 2, koji nastaje kada telo ne koristi pravilno insulin i samim tim ne može da stabilizuje šećer u krvi.

Diabetes je dostigao razmere epidemije među odraslima i decom i najveći broj pacijenata koji dolazi na konsultacije ima problem sa regulisanjem glikemije, bilo da je primarni problem insulinska rezistencija ili diabetes tip 2 njihov, kaže nutricionista dijetetičar Jovana Srejić Ferluga.

- Ovo stanje uglavnom prati povećana telesna masa, povišen nivo loših masnoća, a snižen nivo zaštitnog, odnosno "dobrog" HDL-a - navodi nutricionista.

Pogrešna hrana može da poveća nivo šećera i insulina u krvi i uzrokuje upalne procese, a od tri vrste makronutrijenata koji daju energiju - ugljenih hidrata, proteina i masti – ovi prvi imaju najveći uticaj na nivo šećera.

zdravi-ugljeni-hidrati-shutterstock-522591229.jpg
Shutterstock 

- Uzrok tome je što se oni razgrađuju do prostih šećera koji se apsorbuju u krvotok. Ugljeni hidrati mogu da budu prosti i složeni, koji uključuju skrob i vlakna. Vlakna se u organizmu ne metabolišu i ne apsorbuju na isti način kao drugi ugljeni hidrati, tako da ne podižu nivo šećera u krvi - sugeriše naša sagovornica.

Manji rizik od komplikacija

Ako ste dobili preporuku koliki ukupni dnevni ili po obroku "neto" sadržaj ugljenih hidrata treba da bude, evo kako to da izračunate…

- Pogledajte koliko ukupno ugljenih hidrata namirnica ili obrok sadrže, pa onda oduzmite količinu vlakana od ukupnih ugljenih hidrata u hrani. Na taj način ćete dobiti "neto" sadržaj ugljenih hidrata. Na primer, ako šolja mešanog povrća sadrži 10 grama ugljenih hidrata i četiri grama vlakana, neto vrednost ugljenih hidrata je šest grama – sugeriše nutricionista.

Kada imate dijabetes i konzumirate previše ugljenih hidrata, a pogotovo odjednom, nivo šećera može da poraste do opasno visokog nivoa. S druge strane, održavanje niskog unosa ugljenih hidrata pomaže u sprečavanju porasta šećera u krvi i u velikoj meri smanjuje rizik od komplikacija - bolesti srca, bubrega, gubitka vida...

krompirici-pomfrit.jpg
Shutterstock 

Koju hranu treba izbegavati?

Obavezno izbegavajte svu hranu koja sadrži proste šećere: slatkiše, kolače, proizvode od belog brašna (pekarske proizvode, testeninu, picu), kupovne sokove, med, agava nektar, javorov sirup, sušeno voće, kupovne voćne jogurte, kupovne cerealije, beli pirinač, pomfrit, navodi nutricionista listu zabranjenih namirnica.

Koje su alternative?

Koristite proizvode od celog zrna žita (hleb, testenina, braon pirinač), čia semenke, laneno seme, brašna od jezgrastog voća i semenki (brašno od badema, kokosa, konoplje, susama....), ovsene/ražane/ječmene pahuljice, sveže ceđene sokove i sveže voće sa nižim glikemijskim indeksom, kao zaslađivač koristite steviju.

tikvice-shutterstock-2006736755.jpg
Shutterstock 

- Umesto pomfrita poslužiteprilog od tikvica ili kelerabe, testo za picu napravite od karfiola, špagete od tikvica, za desert servirajte kuvano žito sa orasima ili kesten pire - poručuje Jovana Srejić Ferluga.

Nataša Lazović

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.