Članovi Naučno tehnološkog parka iz Niša na čelu sa psihoterapeutom Žarkom Petrovićem napravila je, kako kažu, jedinstvenu aplikaciju Psychotherapy Toolkit namenjenu osobama koje se bore sa anksioznošću, panikom, depresijom i sindromom izgaranja, kao i svima koji žele da bolje upoznaju sebe i psihologiju uopšte. Besplatna je i dostupna na više jezika.

Psychotherapy Toolkit je aplikacija zasnovana na KBT (kognitivno-bihevioralnoj terapiji) i sastoji se od oko 20 tehnika namenjenih za tretman anksioznosti i panike, depresije i sindroma izgaranja. Tehnike su raspoređene u tri nivoa, osnovni, srednji i napredni, kaže za naš portal njen vodeći autor psihoterapeut Žarko Petrović.

- Korisnici treba da prate redosled od edukacije, preko osnovnih vežbi - telesnih, kognitivnih i emotivnih, sve do kvizova i upitnika. Aplikacija takođe nudi kliničke i nekliničke testove koji mogu da pomognu u proceni stanja - navodi psihoterapeut.

zarko-petrovic.jpg
Privatna Arhiva 

Aplikacija ima posebnu funkciju "Tipsova" koji su specijalno plasirani saveti, u skladu sa progresom i napretkom svakog klijenta na nedeljnom nivou.

- Ovi saveti su ključni jer aplikaciju približavaju pravom psihoterapijskom procesu i pružaju korisnicima tačno u pravo vreme bitne informacije za konkretni poremećaj. Osim toga, aplikacija sadrži i dodatne informativne sadržaje koji pomažu u procesu izlečenja, tako da korisnici dobijaju podršku i uputstva koja su im potrebna tokom celog terapijskog puta - objašnjava.

Više od puke edukacije

Aplikacija je kao stvorena za osobe koje tražesamopomoć, a od koristi je i psihoterapeutima kao dodatak terapiji za praćenje napretka klijenata i prilagođavanje tretmana u realnom vremenu.

aplikacija4.jpg
Privatna Arhiva 

- Osobe koje već imaju iskustva s terapijom su oduševljene našim pristupom, a najponosniji smo na činjenicu da smo, po prvi put u svetu, uspeli da stvorimo aplikaciju koja je mnogo više od puke edukacije. Može se koristiti koliko god je potrebno, ali je relani okvir tri meseca - navodi naš sagovornik.

Počeli sa vežbama disanja

Ovo nije prva, već zapravo četvrta aplikacija (prve su bile vežbe disanja koje su skinute više 100 hiljada puta) na kojoj je rađeno dve i po godine, a članovi Naučno tehnološkog parka iz Niša planiraju da naprave i specijalnu verziju za NURDOR, kao pomoć roditeljima obolele dece od karcinoma. U pregovorima su i sa Dnevnom bolnicom u Nišu o aplikaciji za njihove korisnike.

Nataša Lazović

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.