Slušaj vest

Iako starenje donosi prirodne promene u mozgu, određene aktivnosti i životne navike mogu da pomognu u očuvanju, pa čak i poboljšanju mentalnih sposobnosti. Razumevanje neuroplastičnosti i uključivanje navika koje podstiču mozak u svakodnevni život može da podrži mentalnu agilnost i zdravlje mozga.

Šta je neuroplastičnost?

Neuroplastičnost je sposobnost mozga da se menja i prilagođava tokom života, modifikujući svoju strukturu, funkcije i neuronske puteve. Kognitivno zdravlje, koje uključuje sposobnost razmišljanja, učenja i pamćenja, zavisi od zdravog i prilagodljivog mozga. Aktivnim angažovanjem i ponašanjem koje pozitivno utiče na neuroplastičnost, možete da ojačate mentalne sposobnosti i smanjite rizik od njihovog opadanja s godinama.

mozak-shutterstock-2269317087.jpg
Mozak može da se "ojača" na različite načine Foto: Shutterstock

Ključni faktori za očuvanje mentalnih sposobnosti:

  • Zdrava ishrana - Preporučuje se mediteranska dijeta koja uključuje voće, povrće, integralne žitarice, ribu, orašaste plodove i zdrave masti.
  • Redovno vežbanje - Aerobne vežbe poboljšavaju neuroplastičnost i povećavaju dotok krvi u mozak, što poboljšava pamćenje i koncentraciju.
  • Kvalitetan san - San je ključan za obradu informacija i obnavljanje neuronskih puteva.
  • Mentalni izazovi - Učenje novih veština, jezika ili hobija pomaže u stvaranju novih neuronskih veza.
  • Društvena angažovanost - Redovni socijalni kontakti podstiču mentalne procese i pomažu u očuvanju kognitivnih sposobnosti.

Kako fizička aktivnost utiče na zdravlje mozga?

Vežbanje povećava nivo neurotrofina, proteina koji igraju ključnu ulogu u rastu i rfunkciji moždanih ćelija. Aerobne vežbe, poput brze šetnje, poboljšavaju neuroplastičnost, dok jačanje mišića takođe doprinosi zdravlju mozga. Preporučuje se najmanje 150 minuta aerobnih vežbi nedeljno.

fizicka aktivnost shutterstock_1582820530.jpg
Preporučuje se najmanje 150 minuta aerobnih vežbi nedeljno Foto: Shutterstock

Ishrana i zdravlje mozga

Izbalansirana ishrana igra veliku ulogu u očuvanju kognitivnog zdravlja. Mediteranska dijeta, koja je bogata povrćem, integralnim žitaricama i zdravim mastima, povezana je sa manjim rizikom od opadanja mentalnih sposobnosti. Takođe, izbegavanje previše rafinisane hrane i šećera može da pomogne u očuvanju oštrini uma.

Izazovi za mozak 

Kao što fizičke vežbe jačaju mišiće, mentalni izazovi pomažu mozgu da ostane "u formi". Učenje novih stvari, rešavanje zagonetki i angažovanje u različitim mentalnim aktivnostima pomaže u jačanju neuronskih puteva i smanjuje rizik od kognitivnog opadanja.

demencija shutterstock_1776494366.jpg
Mozak propada od neupotrebe Foto: Shutterstock

Dajte prioritet spavanju 

Kvalitetan san je ključan za memoriju i zdravlje mozga. Tokom sna, mozak procesuira informacije, uklanja toksine i obnavlja neuronske puteve. Stariji ljudi, iako mogu da imaju probleme sa snom, i dalje bi trebalo da spavaju 7-9 sati svake noći.

Smanjite stres 

Hronični stres povećava nivo kortizola, hormona koji može da ošteti neurone i smanji neuroplastičnost. Praktikovanje meditacije, molitve i dubokog disanja može da smanji stres i poboljša zdravlje mozga.

Društvena angažovanost i mentalna oštrina

Održavanje socijalnih veza takođe je ključno za očuvanje memorije i kognitivnog zdravlja. Redovne interakcije sa drugima podstiču mentalne procese i pomažu u očuvanju rada mozga.

Izvor: Health.harvard.edu/Zdravlje.kurir.rs

Biljka koja odlaže probleme s pamćenjem: Skuvajte čaj, začinite jela, udišite njen miris