Ko sme, a ko ne sme da posti? 3 grupe pacijenata mogle bi postom da ugroze zdravlje
Počeo je Vaskršnji post koji će trajati sedam nedelja. To je inače najduži post u toku godine, pa su izbor i način ishrane veoma važni za naše zdravlje tokom ovog perioda, zbog drugačijeg režima ishrane.
Ne treba zaboraviti da su virusi još uvek u svom najjačem zamahu i da je organizmu neophodna hrana koja će mu obezbediti jak imunitet, sa dosta vitamina, pre svega vitamina C.
Kako sve to ispoštovati i sačuvati dobro zdravlje i imuni sistem tokom posta, objasnila je Marija Rapajić, nutricionista za RTS.
Potrebno je potražiti savet lekara kako bi ishrana bila izbalansirana, naročito kod pacijenata sa insuficijencijom bubrega.
- Unapred treba da pripremimo obroke za tri - četiri dana i oni treba da budu izbalansirani.Treba da imamo žitarice od punog zrna, tonus hleb, seme bundeve i lana, izbalansirano povrće. Treba izbeći kuvanje graška i šargarepe. Ovaj post je jako strog jer se posti na vodi. Gladni smo jer smo naučili na masti i proteine i to je nešto što nam drži sitost.
Blagodati posta
- Pozitivni efekti posta vide se posle treće nedelje, u duši smo smireni, očistili smo organizam od nezdrave hrane. U postu moemo da se ugojimo i povećamo trigliceride i holesterol, jer ne stignemo da pripremimo hranu unapred. Onda svratimo do pekare i unesemo trans - masti i nezasićene masne kiseline se nagomilavaju na krvne sudove, a to je problem. Ali ako se pridržavamo pravilnog režima, ujutru žitarice, popodne povrće i voće kao užina, i humus u toku dana, posle tri nedelje rezultat je vidljiv, naglasila je nutricionistkinja.
Izvor: RTS/Zdravlje.Kurir.rs
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni