Najčešće letnje nedoumice mama koje doje: Da li bebi treba davati vodu i kako negovati kožu grudi na plaži?
Tokom leta, kada su temperature visoke, mnoge mame koje doje u nedoumici su da li je bebama dovoljno samo mleko, ili im ponekad ipak treba davati i vodu. O ovoj i drugim pitanjima o dojenju tokom leta, razgovarali smo sa Terezom Kiš, stručnom savetnicom za dojenje.
Ukoliko pričamo o zdravim bebama, mlađim od šest meseci, koje su isključivo dojene i sisaju na zahtev, nema potrebe davati dodatnu vodu uz redovne podoje, kaže Tereza.
- Dodatna hidratacija je nešto što se svetuje u izuzetnim slučajevima, a tu mislim pre svega na bebu koja ima temperaturu ili neki drugi zdravstveni problem.
Za mame važna redovna hidratacija i raznovrsna ishana
Pri jako visokim spoljnim temperaturama svaka osoba, a pogotovo majka koja doji, treba da obrati posebnu pažnju na sopstvenu hidrataciju.
- Uz redovnu hidrataciju, posebno vodom, ne treba se zaboraviti i osnovno pravilo shrane, a to je da obroci budu redovni, lagani i raznovrsni. Leto je tu da nam ponudi stvarno dobar izbor voća i povrća koje je neophodno svima, a posebno trudnicama i majkama koje doje. Iskoristite leto do maksimuma, posebno ako možete doći do zdravih domaćih namirnica, jer se sa njima unosi ne samo voda već i bogatstvo vitamina, minerala i vlakana.
Na količinu mleka utiče bebino redovno, neometano sisanje. Sve dok majka dozvoljava bebi da sisa kada i koliko želi, mleka će biti.
- Nedovoljan unos hrane, neadekvatan odmor, slaba hidratacija, stres… to su faktori koji direktno utiču na zdravlje majke, a kada majka nema energije onda sve ide nešto teže.
Za mame koje će letovati ove godine prvi put sa bebama brine da li boravak u morskoj vodi koja je nekada hladnija može da utiče na količinu mleka.
- Ne brinite, temperatura mora je tu da nas rashladi, neće vam smanjiti mleko. Dovoljno je biti par minuta na suncu nakon izlaska iz hladnije morske vode, da se naše telo zagreje i mleko kreće da teče - kaže naša sagovornica.
Pažljivo negujte kožu oko dojki
Koža dojki je mnogo osetljivija na sunce u vreme dok se stvara mleko, pa je potrebno obratiti posebnu pažnju na deo kože oko dojki, koji je izložen sunčevim zracima.
- Ja bih savetovala iz predostrožnosti da se ipak dojke ne mažu kremama. Tu mislim na deo dojke koji je zaklonjen kupaćim kostimom. Kreme koje se nanose na telo, a mažemo ih na jako veliku površinu kože, ne bi trebalo da budu apsorbovane u krvotok. Njihova je funkcija da štite površinske slojeve kože.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj