Svi smo u manjoj ili većoj meri izloženi stresu svakodnevno, kroz posao, obaveze, odnose sa drugim ljudima. Tada često donosimo odluke u vezi sa našom ishranom, rutinom spavanja i vežbanjem, koje ne podržavaju naš nervni sistem pa se može desiti da ga samo u većoj meri opterete i loše utiču na njega. Evo koje navike bi trebalo da izbegavate.

Umesto kafe čim otvorite oči - Popijte čašu vode za hidrataciju i istežite se ili meditiraj nekoliko minuta.

Umesto skrolovanja po telefonu pre spavanja i odmah po buđenju - Čitajte knjigu ili se opustite tehnikama disanja. Započnite dan meditacijom ili istezanjem.

Umesto da ne jedete dovoljno - Jedi uravnotežene obroke sa proteinima, vlaknima, zdravim mastima i ugljenim hidratima. Uključite raznovrsno voće i povrće.

joga-poza-pas-koji-gleda-na-dole-shutterstock-2156971749.jpg
Shutterstock 

Umesto intenzivnih HIIT treninga svaki dan - Korisnije je tada napraviti pauzu u treniranju ili imati lagane funkcionalne treninge ili pilates, dok se organizam ne vrati u normalu. Dakle, radite jogu, pilates ili hodajte. Slušaj svoje telo i odmaraj se između treninga. (HIIT - High-Intensity Interval Training - forma vežbanja koja uključuje kratke periode intenzivnog aerobnog ili anaerobnog vežbanja, praćene kratkim periodima odmora ili manje intenzivnog vežbanja.)

Umesto druge/treće kafe u podne i popodne - Pijte biljni čaj ili toplu vodu sa limunom kao i više vode za hidrataciju.

zdrav-dorucak-shutterstock-2071160630.jpg
Shutterstock 

Umesto preskakanja doručka ili neodgovornog gladovanja - Jedite zdrav doručak sa proteinima, mastima i ugljenim hidratima. Praktikujte povremeni post uz stručni nadzor.

Umesto da ne izlazite napolje - Provedite barem 30 minuta dnevno napolju. Uključite lagane šetnje ili aktivnosti na otvorenom.

Umesto lošeg sna -Razvijte rutinu spavanja sa doslednim rasporedom. Kreirajte opuštajuću atmosferu bez elektronike i sa prigušenim svetlom.

Napomena:

Informacije pružene u ovom tekstu su samo za opšte informisanje i ne zamenjuju profesionalne medicinske savete, niti ih treba tako tumačiti. Uvek se konsultujte sa kvalifikovanim zdravstvenim stručnjakom pre nego što preduzmete bilo kakve promene u vezi sa vašim zdravljem.

Ne započinjite, ne menjajte, ne povećavajte, ne smanjujte ili ne prekidajte uzimanje svojih lekova bez konsultacija sa svojim lekarom.

Prenela: O.M.

(Izvor: Instagram: andrea.wellgen/Zdravlje.kurir.rs)