PRVA POMOĆ KOD INFARKTA: Evo kada se najčešće javlja i kako da nekom SPASITE ŽIVOT
Infarkt ne bira ni vreme ni mesto. Može da se desi bilo gde i u bilo koje vreme. Ako uočite da osoba pored vas ima simptome infarkta, jako je važno da brzo i pribrano reagujete. Gotovo istovremeno treba zvati Hitnu pomoć i pomagati bolesniku.
ODMAH POZOVITE HITNU POMOĆ
Najvažnije je da ne paničite i da odmah pozovete Hitnu pomoć, koja će pacijenta prebaciti do najbliže koronarne jedinice.
OKRENITE PACIJENTA NA LEĐA
Dok čekate na medicinsku pomoć, pacijenta postavite da leži na leđima, na tvrdoj podlozi i recite mu da miruje.
IZVADITE MU PROTEZU IZ USTA
Proverite da li u ustima ima protezu ili zalogaj i, ukoliko ima nešto od toga , izvadite mu iz usta.
OTVORITE PROZOR
Ako je toplo vreme, odmah otvoriti prozore da bi osoba došla do daha. Bitno je raskopčati odeću i raskomotiti pacijenta da bi se hladio i osećao se komotno, da ga ništa ne steže. Ako je hladno vreme, onda osobu sa simptomima infarkta blago utoplite.
AKO IMA ANGINU PEKTORIS – DAJTE MU LEK
Bolesnicima koji već imaju odranije anginu pektoris treba dati njihov lek, sprej ili tabletu pod jezik. Važno je napomenuti da nitroglicerin lingvalete (tabletice koje se stavljaju ispod jezika), koji se inače koristi za otklanjanje bola kod napada angine, ne otklanja bol i u slučaju infarkta.
URADITE MASAŽU SRCA I DAJTE MU VEŠTAČKO DISANJE
Uradite zatim masažu srca i dajte pacijentu veštačko disanje usta na usta. Veštačko disanje se daje tako što se pacijentu zatvori nos, maramicom mu se pokriju usta, svojausta priljubimo uz njegova i brzo uduvamo vazduh, pa sačekamo da pacijent vazduh spontano izdahne. Postupak se ponavlja petnaestak puta u minutu, dok se masaža srca radi 70-80 puta u minutu.
Violeta Nedeljković
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj