Kako da ostanete zdravi za vreme praznika? Sledite ove korake i sve će biti u redu
Praznici su vreme kada najčešće preterujemo sa hranom i pićem što može da ima dalekosežne posledice po naše zdravlje. Evo na koji način možete izbeći odlazak u prijemnu ambulantu za vreme praznika.
Izbegavajte prejedanje
Prejedanje je jedna od standardnih događaja koji prate sve vrste praznika u svim kulturama na celom svetu. To takozvano otpuštanje ventila je lako opisati i objasniti našom urođenom ljubavlju za hranom i zadovoljstvom koje se oseća sitošću. Ali to prejedanje može da bude opasno po zdravlje.
Zato planirajte da svakodnevno budete umereni u svom načinu ishrane, pa se tog pravila pridržavajte i na prvomajskom pikniku. Koliko god jednostavno zvučalo, jesti manje jeste od presudnog značaja i pridržavanje tog pravila je ključ za uspeh i dobro zdravlje.
Ograničite unos alkohola
Noć uoči praznika, neko uvek završi na hitnom prijemu zbog unošenja prevelike količine alkohola i tako ugroze svoje zdravlje. Većina ljudi, srećom, zna da prepozna trenutak u kom im je dosta i kada treba da se zaustave.
Merite se
Ukoliko dobijate više od 1-1,5 kg na dan, možda imate problem sa zadržavanjem vode, pa se odmah javite lekaru.
Jedite "laganu" hranu
Neka vam se svakog dana u jelovniku nađe dosta voća, povrća i druge lake hrane koja daje osećaj sitosti.
Vežbajte
Nastavite da vežbate i tokom sezone praznika, ovo nije vreme da se potpuno ulenjite, naročito ako unosite više kalorija.
Družite se
Što više razgovarate, manje je verovatno da ćete jesti. Tako da gledajte da se za vreme praznika što više družiti i boravite na svežem vazduhu sa porodicom i prijateljima.
Ne zanemarujte simptome
Ne razmišljajte kako ćete kod svog lekara otići posle praznika, može biti prekasno.
Idite kod lekara ako se ne osećate dobro
Česte su situacije u kojima su ljudi čekali i čekali, pridajući veću važnost kupovini i drugim prazničnim aktivnostima nego načinu na koji se osećaju. Ako se ne osećate dobro, idite kod lekara.
Budite iskreni prema svom lekaru
Praznici mogu da budu okidač za brojne mentalne poteškoće poput depresije i anskioznosti, i da se pogoršaju kod onih koji od njih već boluju. Ako se osećate loše potražite pomoć stručnjaka. Komunikacija je najvažnija, i ako imate dobar odnos sa svojim lekarom, možete biti zdravi tokom cele godine.
Kako ubrzan ili usporen rad štitne žlezde utiče na srce? Kardiolog otkriva prirodu ove veze