Planiranje putovanja može da bude stresno za sve osobe, ali za one sa pejsmejkerom tu su i dodatni izazovi.

Kardiolog prof. dr Siniša Pavlović na Instagramu objašnjava zašto osobe sa pejsmejkerom ne mogu da prolaze kroz detektore metala i kako da se pripreme za bezbednosne procedure prilikom putovanja avionom.

- Stvar mnogo jednostavnija nego što izgleda na prvi pogled. Ne preporučuje se da pacijent prolazi kroz zonu gde se vrši pregled da li sa sobom nosi neki metalni predmet, jeru telu već ima jedan takav. Pacijenta jedino mogu da skinu do gole kože, on će sam signalizirati da postoji nešto što unosi u avion - navodi prof. dr Pavlović.

Suština je u tome da pacijent treba da ima međunarodno definisanu pejsmejker karticu da na bilo kom aerodromu u svetu može da je pokaže i da lokalni autoriteti koji se bave bezbednošću urade pregled ručno, sa ručnim pretraživačem, dodaje.

srce-shutterstock-153340682.jpg
Shutterstock 
pejsmejker pomaže u regulaciji otkucaja srcafoto: Shutterstock

- Nekada, to se vrlo često dešava u Sjedinjenim američkim državama, na aerodromu moraju da oslobode "zonu pejsmejkera" da bi osoba istog pola pregledala da li je zaista u pitanju pejsmejker ili ne, što je apsolutno sigurnosna mera. U svim ostalim situacijama mogu da putuju gde god žele, kad žele i koliko god žele - navodi doktor.

Prof. dr Siniša Pavlović podseća da je od pre desetak godina u Americiji pilotima civilnog saobraćaja koji imaju pejsmejker dozvoljeno da nastave sa radom.

Pripremila: Nataša Lazović