6 grešaka koje povećavaju rizik od stomačnog virusa: Umesto toga, poslušajte ove savete
Postoje određene zdravstvene greške koje mogu povećati rizik od zaraze stomačnim virusom tokom zime, posebno kada je u pitanju povraćanje. Stručnjak je podelio savete o tome šta treba, a šta ne treba da radite kako biste smanjili rizik i brže se oporavili.
Norovirus (zarazan virus koji uzrokuje gastroenteritis, upalu želuca i crijeva) je vrlo zarazan i trenutno se brzo širi u Velikoj Britaniji. Simptomi uključuju mučninu, povraćanje, vodenu dijareju, glavobolje i bolove u stomaku i udovima, koji traju dva do tri dana.
Savniš Bogal, zdravstveni stručnjak podelio je nekoliko saveta za lečenje i greške koje treba izbegavati.
Uzmite ibuprofen, a ne paracetamol
- Ne postoji tretman za norovirus, tako da ga morate pustiti da ide svojim tokom. Međutim, možete uzeti lekove bez recepta, kako biste ublažili neke od simptoma povezanih sa bolešću - kaže Savniš.
Za norovirus, paracetamol je najbolja metoda jer će pomoći u ublažavanju bolova, uključujući glavobolju i bol u stomaku, kao i u snižavanju temperature.
Izbegavajte uzimanje ibuprofena, jer ga ne treba uzimati na prazan stomak - i možda vam se neće jesti.
Ostanite hidrirani
Savniš kaže da ne smete zaboraviti da pijete puno tečnosti da biste izbegli dehidraciju.
- Iako neki često misle da su gazirana pića ili koka kola dobri za probleme sa stomakom, preporučujemo da ih izbegavate jer mogu da pogoršaju dijareju.
Možete uzeti specijalne napitke za rehidrataciju koji su dostupni u apotekama ako imate znake dehidracije kao što su suva usta ili tamni urin.
Jedite jednostavnu hranu
Ishrana bazirana na jednostavnim namirnicama može vam pomoći u oporavku i biće najbolja za vaš stomak.
- Kao što je najbolje pridržavati se jednostavnih napitaka, tako će i jednostavna hrana najmanje opteretiti vaš stomak tokom oporavka. Počnite polako, kako biste izbegli dodatne probleme sa stomakom i izbegavajte ljutu hranu i mlečne proizvode, jer oni mogu pogoršati stanje. Umesto toga, opredelite se za supu, pirinač, testeninu ili hleb.
Uzimajte vitamine
Savniš preporučuje vitamine A, C, E i cink za jačanje imuniteta nakon infekcije, ali upozorava da neki suplementi nisu kompatibilni.
Ne uzimajte velike doze kalcijuma i magnezijuma zajedno. Takođe, napravite razmak između unosa vitamina C i B12 najmanje dva sata, jer visoke doze C vitamina mogu smanjiti apsorpciju B12. Suplementi koji nisu u konfliktu mogu se uzimati zajedno, ali ih treba rasporediti tokom dana.
Držite se raznovrsne ishrane
Kada se oporavite, Savniš preporučuje da jedete raznovrsnu i zdravu ishranu, kako biste potpomogli apsorpciju ključnih vitamina tokom zimskih meseci.
Ovi hranljivi izvori masti će vam pomoći da povećate apsorpciju vitamina D i da budete zdravi tokom zimskih meseci.
Prenela: N.R.
Izvor: Mirror.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs
Neurohirurg iza koga stoji više od 4.000 operacija: Mozak je najveća misterija, teško je predvideti kada ćemo ga potpuno razumeti