Šta je DHEA hormon? Nutricionista otkriva u čemu je njegova ključna uloga za naše zdravlje
DHEA je steroidni hormon koji se proizvodi u nadbubrežnim žlezdama, mozgu i crevima, a igra ključnu ulogu u proizvodnji testosterona i estrogena. Iako nisu u potpunosti razjašnjene, njegove funkcije značajno utiču na fiziološke procese u organizmu.
DHEA je često nazivan "hormonom mladosti", jer se nivo ovog hormona drastično smanjuje kako starimo, počevši od oko 30. godine. Nizak nivo DHEA povezan je sa starenjem, ali i sa bolestima poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i depresije.
Zašto je DHEA važan?
Gustina kostiju
Niski nivoi DHEA povezani su sa smanjenjem gustine kostiju, što povećava rizik od preloma, posebno kod starijih žena.
Istraživanja su pokazala da suplementacija DHEA može poboljšati gustinu kostiju kod žena, ali ne i kod muškaraca.
Depresija
DHEA može imati pozitivan efekat na depresiju, posebno kod osoba sa blagom depresijom ili onih koje ne reagiraju na standardno lečenje.
Međutim, istraživanja su pomešana, jer povišeni nivoi DHEA mogu pogoršati depresiju kod žena srednjih godina.
Problemi sa nadbubrežnim žlezdama
Kod osoba sa adrenalnom insuficijencijom ( stanje u kojem nadbubrežne žlezde, ne proizvode dovoljno hormona, posebno kortizola), koja uzrokuje umor i promene krvnog pritiska, DHEA suplementacija može poboljšati kvalitet života, smanjiti anksioznost i depresiju.
Sagorevanje masti
Mnoge studije nisu pokazale značajan efekat DHEA na smanjenje telesnih masti, kod starijih muškaraca ili osoba sa problemima sa nadbubrežnim žlezdama, suplementi DHEA mogu imati minimalni efekat na smanjenje masti.
Visok nivo DHEA može dovesti do negativnih efekata, poput akni, gubitka kose, povišenog krvnog pritiska i poremećaja raspoloženja.
U ekstremnim slučajevima, hronično visok nivo može izazvati hormonalni disbalans, uzrokujući probleme sa plodnošću ili erektilnom disfunkcijom.
Provera nivoa DEAH hormona i terapeutske metode
Provera nivoa DHEA hormona
Vrši se putem testova krvi, obično ujutro, kada su nivoi hormona najviši. Testiranje se preporučuje osobama sa simptomima disbalansa hormona ili specifičnim zdravstvenim stanjima.
Terapeutske metode za niske nivoe DHEA obuhvataju suplementaciju, dok za visoke nivoe obično uključuju promene u načinu života ili lekove koji regulišu proizvodnju hormona.
Preporučena doza DHEA je obično između 25 i 50 mg dnevno, a terapija treba biti pažljivo kontrolisana. Uz suplementaciju, važno je redovno pratiti nivo hormona kako bi se izbegli neželjeni efekti.
Interakcije sa lekovima
Suplementi DHEA mogu da utiču na efikasnost hormonske terapije, antidepresiva i lekova za srce, pa se preporučuje konsultacija sa lekarom pre početka terapije.
Prenela: N.R.
Izvor: Totallywellness.rs/Zdravlje.Kurir.rs
11 problema koji mogu uzrokovati pojavu krvi u urinu: Nekada se ne vidi golim okom, pa bi trebalo pratiti ostale simptome