Zbog čega je važno da se više grlite ne samo na Dan zaljubljenih? Luče se hormoni sreće, imaćete vitkiji stas i bolji san
Nauka pokazuje da poljupci, zagrljaji, maženje i držanje za ruke donose mnogo više od magičnih trenutaka. Oni zapravo poboljšavaju opšte zdravlje, pomažu u mršavljenju, smanjuju krvni pritisak, pomažu u borbi protiv bolesti i još mnogo toga.
Čak iako nemate partnera, maženje sa kučnim ljubimcima takođe donosi slične rezultate kao zagrljaji sa ljudima koje volite.
Koje naučne činjenice stoje iza pozitivnih efekata koje imaju poljupci i zagrljaji? Ovo ustvari ima veze sa hormonima, a najvažniji je oksitocin.
- Oksitocin, koji je ponekad naziva i 'hormon zagrljaja' ili 'hormon sreće', luči se iz hipotalamusa i otpušta iz hipofize kada smo fizički bliski sa dragim osobama, stvarajući ono što neki nazivaju 'toplim osećajem' – osećanjima povezanosti, zbližavanja i poverenja“ - objašnjava doktorka Paula S. Beri.
Još jedna karakteristika oksitocina je njegova kumulativna priroda
Što više oksitocina otpuštaš kroz fizičku naklonost, to više želiš da grliš, dodiruješ i držiš se za ruke. To je efekat grudve snega koji može doneti sjajne stvari ne samo za odnose, već i za vaše dugoročno blagostanje i opšte zdravlje.
- Nivoi oksitocina su obično viši kod žena nego kod muškaraca. Pored toga, oksitocin igra značajnu ulogu u vezi između majke i deteta. Povezan je sa porođajem i laktacijom. U određenim situacijama, lekari ga prepisuju tokom porođaja i porođajnog procesa - kaže doktorka Barry.
Ona je dalje objasnila da efekti fizičkog dodira ili zagrljaja imaju pozitivan učinak samo u onim situacijama gde postoji brižan odnos, a ne kod neželjenog dodira. Zapravo, neželjeni fizički kontakt može imati suprotan efekat povećanjem nivoa kortizola i stresa“.
Zagrlite se za bolje zdravije srce
Svi znamo da fizički dodir ima psihološke koristi, ali može li on zaista poboljšati način na koji naše telo funkcioniše? Nauka je sklona da kaže da može.
U studiji koja je obuhvatila 59 žena, one koje su češće grlile svoje partnere imale su niži krvni pritisak u mirovanju nego žene koje su retko praktikovale grljenje.
- Nije sigurno da li je ovo povezano sa promenom vagalnog tonusa (vagusni nerv je jedan od glavnih živaca parasimpatičkog sistema, koji je odgovoran za smanjenje stresa, opuštanje tela) otpuštanjem oksitocina i drugih hormona i peptida, ili sa osećajem utehe, podrške i brige koji dolazi od zagrljaja - kaže doktorka Bari.
Normalan krvni pritisak ključan je za prevenciju bolesti srca, pa zagrljaji postaju mali, ali potencijalno značajan način za održavanje optimalnog zdravlja srca.
Poljupci i zagrljaji za bolje snove
Viši nivoi oksitocina povezani su sa bržim uspavljivanjem i dužim spavanjem. Ovo bi mogao biti sporedni efekat sposobnosti hormona da reguliše obrasce spavanja, a neka istraživanja povezuju ovo sa nizom drugih koristi, uključujući manje noćnih mora.
Držite se za ruke, smanjite težinu
Oksitocin je jedan od nekoliko hormona koji regulišu apetit, a koji se otpuštaju kada smo siti, govoreći našem mozgu i telu da prestanemo da jedemo. Dakle, kada oksitocin bude podstaknut zagrljajem, poljupcem ili držanjem ruku, on ima iste efekte kao kada je podstaknut obrokom – to jest, osećate se siti i manje je verovatno da ćete posegnuti za užinom ili još jednim zalogajem. Tačan uticaj oksitocina na navike u ishrani još je u fazi istraživanja.
Maženje znači manje stresa
Kao dodatni bonus, naklonost ne samo da povećava proizvodnju oksitocina, već i smanjuje lučenje kortizola, hormona stresa. Visoki nivoi kortizola povezani su sa depresijom i raznim drugim mentalnim i fizičkim oboljenjima. Kada ostvarite fizički kontakt sa nekim ko vam je drag, vrata oksitocina se otvore u isto vreme kada se potiskuje potreba da se osećate pod stresom (kortizol), što vodi ka smirenijem stanju.
Maženje smanjuje šanse za bolesti
Kortizol, hormon stresa, daje prednost kratkoročnom preživljavanju u odnosu na dugoročno zdravlje. To vodi do oslabljenog imunološkog sistema i povećava šanse da se razbolimo – osim ako oksitocin ne interveniše i "spasi situaciju". Oksitocin ima sposobnost da poništi efekte kortizola i vrati balans u telu, poboljšavajući funkciju imunog sistema i šanse za borbu protiv virusa i infekcija.
Svakako, najtrajnija korist fizičke naklonosti verovatno je ona po kojoj je najpoznatija: čini da se osećate sjajno i to ne samo privremeno.
- Važno je zapamtiti da je oksitocin deo složenog sistema neurohormona, ali kada se otpušta fizičkim dodirom, može doneti mnoge koristi, uključujući postavljanje temelja za kognitivno, socijalno i emocionalno blagostanje, kao i jačanje emocionalnih veza i poverenja - objašnjava doktorka Barry.
Izvor: pennmedicine.org/Zdravlje.Kurir.rs
Grljenje smanjuje bol, stres i podržava imuni sistem: Evo koliko "doza" dnevno je potrebno.
Nakon pet godina: Proglašen prestanak epidemije kovida-19 na teritoriji Srbije