Visoke doze vitamina D mogu usporiti napredovanje multiple skleroze: Stručnjaci tvrde da smanjuje upalu u centralnom nervnom sistemu
Novo kliničko istraživanje je po prvi put otkrilo da visoke doze vitamina D mogu zaustaviti napredovanje multiple skleroze. Međutim, potrebna su dalja istraživanja da bi se potvrdili takvi rezultati.
Generalno, uzimanje previše vitamina D može biti opasno, ali visoke doze u ovoj novoj studiji uzimane su pod kontrolisanim uslovima, pod nadzorom medicinskog osoblja, a uzimali su ih pacijenti za koje se to smatralo bezbednim.
Multipla skleroza je hronična autoimuna bolest koja pogađa mozak i kičmenu moždinu. Kod obolelih osoba, imune ćelije greškom napadaju zaštitni sloj oko nervnih vlakana, izazivajući lezije ili ožiljno tkivo. To dovodi do simptoma kao što su slabost mišića, promene vida, utrnulost i problemi sa pamćenjem, koji mogu doći i proći ili se vremenom pogoršati.
Ova veza prvi pur je primećena 60-ih godina
Ne postoji lek za multiplu sklerozu. Postojeći lekovi mogu pomoći obolelima da svoje simptome drže pod kontrolom, ali često imaju neželjene efekte, kao što je povećan rizik od infekcija i gastrointestinalnih problema. Studije sugerišu da je nedostatak vitamina D potencijalni faktor rizika za razvoj bolesti. To je zato što vitamin D može smanjiti upalu u centralnom nervnom sistemu na različite načine. Na primer, sprečavanjem imunih ćelija da luče hemijske singnale koji deluju kao okidač za inflamatorni odgovor.
Veza između niskog nivoa vitamina D i multiple skleroze prvi put je primećena 60-ih godina prošlog veka, ali su tokom godina brojne kliničke studije bezuspešno pokušavale da dokažu da uzimanje visokih doza vitamina D može pomoći u ublažavanju simptoma ili sprečavanju napredovanja bolesti.
- Prethodne studije su možda bile neuspešne jer je u njih bilo uključeno premalo ispitanika i zato što su praćene samo kratko, na primer godinu dana - rekao je dr Erik Tuveno, vođa nove studije i neurolog sa Univerziteta Monpelje u Francuskoj. On je dodao da su u prošlim studijama testirali dodatke vitamina D kod pacijenata koji su već uzimali lekove za multiplu sklerozu. Zbog toga je bilo teško videti koliko je vitamin D efikasan sam po sebi.
Novi pristup
Dr Touveno i kolege su zauzeli drugačiji pristup. Oni su analizirali efekte suplementacije visokim dozama vitamina D kod 303 pacijenta sa klinički izolovanim sindromom (CIS). CIS ukazuje na znakove koji upućuju na multiplu sklerozu, ali se još nisu razvili u bolest u punom smislu te reči i ne ispunjavaju dijagnostičke kriterijume.
Dakle, CIS uključuju upalu i oštećenje zaštitnog sloja oko nervnih vlakana. Iako nije sto posto izvesno da će CIS napredovati do multiple skleroze, upravo se to dešava kod oko 85 odsto pacijenata sa ovom bolešću. Pacijenti uključeni u studiju još nisu počeli da uzimaju lekove za MS, tako da su naučnici mogli direktno da istraže uticaj vitamina D na napredovanje bolesti.
Usporen razvoj bolesti
Tokom studije, naučnici su nasumično odabrali 156 pacijenata da uzmu visoku dozu oblika vitamina D. Uzimali su dodatak jednom svake druge nedelje tokom dve godine ili sve dok tokom pregleda nisu uočeni simptomi multiple skleroze ili nove lezije. Ovi pregledi su uključivali skeniranje mozga i kičmene moždine. Ako je uočeno da je bolest aktivna, pacijenti su uklonjeni iz studije i odmah im se prepisuju lekovi za MS. Kontrolna grupa od 147 pacijenata je podvrgnuta istom postupku, ali su umesto vitamina D uzeli placebo.
Pacijenti koji su primali vitamin D dobijali su dozu od 100.000 IU, što je oko 20 puta više nego što je normalno u jednoj dozi. Autori studije su otkrili da je 60 odsto pacijenata u grupi sa vitaminom D razvilo aktivnu bolest, u poređenju sa 74 odsto onih u placebo grupi. Vreme koje je bilo potrebno da se simptomi pojave bilo je značajno duže kod onih koji su uzimali vitamin D (oko 432 dana), u poređenju sa onima u placebo grupi (224 dana).
Ovaj nalaz sugeriše da rana suplementacija visokim dozama vitamina D može pomoći u usporavanju progresije CIS do multiple skleroze.
Cilj ove studije, prema rečima autora, nije bio da se zameni trenutno dostupni lekovi za MS, već da se obezbedi još jedna terapijska opcija za pacijente koji inače nemaju pristup lekovima, na primer iz finansijskih razloga.
Izvor: livescience.com//Zdravlje.Kurir.rs
Vitamin D je važna karika koja jača imunitet: Nivo mu pada zimi kad nema sunca, a evo u kojim namirnicama ga ima najviše
Novi test krvi otkriva Alchajmerovu bolest i prati njen napredak: Pomagaće lekarima u preciznijem određivanju terapije