Vitamini rastvorljivi u mastima i oni rastvorljivi u vodi: U čemu je razlika i zašto je to važno za vas?
Vitamini su neophodni za naše zdravlje. Ali da li ste znali da postoje dve osnovne vrste - oni koji su rastvorljivi u mastima i oni koji su rastvorljivi u vodi? Evo po čemu se razlikuju i koji vitamini spadaju u koju grupu.
Vitamini igraju važnu ulogu u očuvanju zdravlja i pravilnom funkcionisanju organizma. Ipak, nisu svi vitamini isti - razlikuju se po sastavu, načinu na koji ih telo apsorbuje, ali i po tome koliko dugo ostaju u organizmu. Neki se skladište u telu i postepeno iskorišćavaju, dok se drugi brzo izlučuju i moraju se svakodnevno unositi kroz ishranu. Šta su vitamini rastvorljivi u vodi i u mastima, i kako da ih razlikujete?
Vitamini rastvorljivi u mastima
Ovi vitamini se, kao što sam naziv kaže, rastvaraju u mastima. Telo ih apsorbuje zajedno sa masnoćama iz hrane, i čuva ih u jetri i masnim tkivima, gde mogu da se zdrže i do šest meseci - sve dok ne zatrebaju organizmu. Dakle, ne moraju se unositi svakog dana.
Vitamini rastvorljivi u mastima važni su za zdravlje očiju, kostiju, imunitet, kao i za normalno zgrušavanje krvi.
Vitamini rastvorljivi u vodi
Za razliku od onih rastvorljivih u mastima, vitamini rastvorljivi u vodi ne zadržavaju se dugo u organizmu. Telo ih brzo apsorbuje putem krvotoka, ali višak se izlučuje mokraćom. Zbog toga je važno unositi ih redovno, svakodnevno, kroz hranu.
Ova grupa vitamina pomaže u jačanju imuniteta, ubrzava zarastanje rana, doprinosi jačanju kostiju i pomaže u regulaciji hormona.
Koji vitamini su rastvorljivi u mastima?
Postoje četiri vitamina koji spadaju u ovu grupu:
- Vitamin A (retinol): Koristan za vid, zdravlje kostiju i reproduktivni sistem. Nalazi se u životinjskim proizvodima poput džigerice, putera i žumanca.
Vitamin D: Poznat i kao "vitamin sunca", jer ga telo stvara kada smo izloženi sunčevoj svetlosti.
Vitamin E: Snažan antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja. Nalazi se u biljnim uljima, orašastim plodovima, semenkama i zelenom povrću.
Vitamin K: Važan za zgrušavanje krvi, zdravlje kostiju i sprečavanje taloženja kalcijuma u krvnim sudovima. Nalazi se u lisnatom zelenom povrću, a K1 se javlja i u životinjskim proizvodima i fermentisanim sojinim proizvodima.
Koji vitamini su rastvorljivi u vodi?
Prema podacima Nacionalnog instituta za rak (SAD), ovi vitamini se nalaze u mnogim biljnim i životinjskim namirnicama, ali i u dodacima ishrani - i moraju se unositi svakodnevno. To su:
- Vitamin B1 (tiamin)
Vitamin B2 (riboflavin)
Vitamin B3 (niacin)
Vitamin B5 (pantotenska kiselina)
Vitamin B6 (piridoksin)
Vitamin B7 (biotin)
Vitamin B9 (folna kiselina)
Vitamin B12 (kobalamin)
Vitamin C (askorbinska kiselina)
Zašto je važno znati razliku?
Razumevanje razlike među vitaminima nije samo korisna teorijska informacija, već praktično znanje koje može da vam pomogne da bolje brinete o svom zdravlju. Ako nismo svesni ove razlike, lako može da dođe do nedostatka određenih vitamina, ili čak do prekomernog unosa - što kod vitamina rastvorljivih u mastima može da ima i neželjene posledice.
Ukoliko sumnjate da vam neki vitamin nedostaje, ili da ga imate previše, to se može proveriti jednostavnom analizom krvi. Na osnovu rezultata, lekar ili nutricionista može da vas posavetuje o tome šta bi trebalo da promenite u ishrani, da li da uzimate suplemente i kako da ih pravilno dozirate.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
5 prirodnih eliksira protiv simptoma alergije: Čajevi, kapi i kupke koje provereno deluju