Slušaj vest

Redovno kretanje može doslovno da produži život i popravi njegov kvalitet. Dr Tijana Dangubić, internista-endokrinolog i magistar ishrane, naglašava na svom Instagram profilu koliko je kretanje važno za sve koji se bore sa poremećajem šećera u krvi - bilo da je u pitanju insulinska rezistencija, predijabetes ili dijabetes tipa 2.

Sedite - ali ne predugo

Prva preporuka je jednostavna, ali često zanemarena - izbegavajte da dugo sedite bez pauze. Svakih pola sata bi trebalo ustati makar na minut, dva, malo prošetati ili odraditi vežbe sa blagim otporom. Male promene u rutini mogu da naprave veliku razliku.

joga shutterstock_2176524975.jpg
Na poslu takođe možete da vežbate Foto: Shutterstock

Više kretanja - manji šećer

Idealna mera fizičke aktivnosti je najmanje 150 minuta nedeljnoumerenih ritmičnih vežbi (poput brzog hoda ili plivanja) ili 75 minuta intenzivnije aktivnosti raspoređenih tokom 3-5 dana, sa najviše dva dana pauze između. Aktivnosti koje uključuju velike mišićne grupe pomažu telu da efikasnije koristi insulin i reguliše nivo šećera u krvi.

Dodajte fleksibilnost i ravnotežu

Pored aerobnih vežbi, preporučuju se i 2-3 sesije nedeljno vežbi za istezanje i balans, poput joge, tai čija ili či gonga. Ove tehnike smanjuju stres, poboljšavaju koncentraciju i doprinose celokupnom zdravlju organizma.

setnja shutterstock_1399290365.jpg
I samo dodatnih 500 koraka dnevno u odnosu na uobičajenu rutinu čini razliku Foto: Shutterstock

Mali koraci, velika dobit

I najmanje poboljšanje može da ima veliki učinak. Na primer, samo 30 minuta umerene fizičke aktivnosti nedeljno (za početak) može da poboljša metabolički status. I samo dodatnih 500 koraka dnevno u odnosu na uobičajenu rutinu može da smanji rizik od kardiovaskularnih bolesti za 2 do 9 odsto., a svakodnevna brza šetnja u trajanju od svega 5-6 minuta može da doda i do četiri godine života!

Vežbanje posle jela - pogodak u metu

Posebno se preporučuju vežbe sa otporom - one poboljšavaju insulinsku osetljivost i smanjuju nivo šećera u krvi. Najbolji efekat postiže se ukoliko se trenira oko 45 minuta nakon obroka, kada nivo glukoze u krvi raste.

Fizička aktivnost ne mora da bude naporna, ali mora da bude redovna, a u borbi protiv dijabetesa, pokret je moćan saveznik, poručuje dr Tijana Dangubić.

9 grupa ljudi koji su pod rizikom za nastanak dijabetesa: Endokrinolog otkriva ko bi trebalo da bude na oprezu