Hodanje bosih nogu ima mnogo koristi, ali neki ljudi to ne bi trebalo da rade: Evo šta savetuje ortoped
Hodanje bez obuće često povezujemo s detinjstvom, slobodom i prirodom, ali ova jednostavna navika krije i brojne koristi za zdravlje tela i uma - jača mišiće stopala, poboljšava ravnotežu i podstiče osećaj povezanosti sa zemljom.
Divno je hodati bos po peščanoj plaži ili po mekoj travi, zar ne? Nije samo prijatno, već i zdravo, a razlog je taj što hodajući bosi trenirate i jačate mišiće stopala, kaže nemački ortoped dr Matijas Manke.
On ističe da su mišići potkolenice (soleusa) posebno aktivirani, objašnjavajući da je to izuzetno važno jer ako ih ne trenirate, oni atrofiraju. Štaviše, vaša stopala sadrže mnoštvo slobodnih nervnih završetaka koji vašem telu pružaju senzorne povratne informacije.
- Zajedno sa jačanjem mišića stopala, poboljšava se i njihova mehanika, što istovremeno može da poboljša mehaniku vaših kolena, kukova i torza, ravnotežu i držanje i smanji bol u leđima i vratu - navodi doktor.
Još jedna stvar koju bi trebalo pomenuti je plantarni fascitis, poznat i kao "petni trn", često bolan koštani izraštaj gde se petna kost spaja sa plantarnom fascijom, tankom trakom vezivnog tkiva koja se proteže duž donjeg dela stopala od petne kosti do prstiju, a često je uzrokovana netreniranim mišićima stopala. Hodanje bosih nogu može da pomogne u njegovom sprečavanju.
- Veoma mala deca bi, ako je moguće, trebalo da hodaju bez svojih prvih cipela i čarapa, jer to pomaže njihovim stopalima da se prirodno razvijaju - savetuje dr Manke.
Ko ne bi trebalo da hoda bos?
I dok se hodanje bosih nogu generalno preporučuje svima, postoje izuzeci. Ne preporučuje se osobama koje pate od polineuropatije, bolesti ili difuznog poremećaja koji pogađa brojne periferne nerve, što rezultira smanjenim ili potpunim gubitkom osećaja u stopalima.
- U ovom slučaju je rizik od povrede visok, s obzirom na to da osoba ne oseća oštećenje stopala, a na oprezu bi trebalo da budu i osobe sa dijabetesom - opominje dr Manke.
Korak po korak
Ako niste navikli da hodate bosi, ne bi trebalo odmah da skinete cipele, već to treba raditi postepeno, kaže Manke, za početak po peščanoj plaži ili travi.
- U početku kombinujete hodanje bosih nogu sa hodanjem u obući ili, poput mene, nemojte da nosite papuče kod kuće. Postoji i druga mogućnost, takozvane "bosonoge cipele", obuća u kojoj se osećate kao da ste bosi. Ima veoma tanak i fleksibilan đon i širok deo za prste. Ona štiti vaša stopala na neravnom terenu, a istovremeno im omogućava da budu aktivna - poručuje ortoped.
Izvor: Net.hr/Zdravlje.kurir.rs
Genetska terapija vraća sluh mlađim i odraslim gluvim pacijentima: Tretman siguran i predstavlja budućnost