Slušaj vest

U današnjem užurbanom svetu, osećaj da „niste svoji“ često se olako otpisuje kao normalna posledica modernog života. Moždana magla, kako se najčešće naziva ovo stanje, gotovo da je postala sinonim za savremeni uspeh, nešto što se povremeno mora podneti. Ali šta ako ta mentalna zamućenost i poteškoće s koncentracijom nisu prolazne? Šta ako su tihi, ali ozbiljni signali da se u organizmu dešava nešto dublje – poput narušenog zdravlja creva?

U razgovoru za portal Onlymyhealth, dr Bumeš Tjagi, specijalista opšte medicine govorio je o složenom odnosu između mozga i sistema za varenje – poznatom kao osa creva-mozak (gut-brain axis).

Šta je osa creva-mozak?

Dr Tyagi ističe da je, pre nego što se upustimo u moguću spiralu problema, važno razumeti koliko su mozak i creva međusobno povezani. Ta veza obuhvata:

  • Vagusni nerv – Glavni nerv koji deluje kao autoput za signale između mozga i organa za varenje.
  • Neurotransmiteri – Hemijski prenosioci informacija, poput serotonina (čija se većina proizvodi upravo u crevima), koji utiču na raspoloženje, san i rad creva.
  • Imuni sistem Veći deo imunog sistema nalazi se u crevima, a upale mogu negativno uticati i na mozak i na probavu.
  • Mikrobiom – Bilioni bakterija, gljivica i virusa koji nastanjuju naša creva i igraju ključnu ulogu u hemiji mozga i integritetu crevne barijere.

Uzimajući u obzir ovu kompleksnu međuzavisnost, sasvim je logično da produžena mentalna magla – koja je često simptom stresa, upale ili neurološke neravnoteže – može pokrenuti niz reakcija koje ozbiljno narušavaju zdravlje creva.

mozak-magla-shutterstock-2200959479.jpg
POjam moždana magla odnosi se na mentalnu zamućenost i poteškoće s koncentracijom usled modernog načina života i previše stresa Foto: Shutterstock

Kako moždana magla može uticati na zdravlje creva? 

Iako direktna uzročno-posledična veza još uvek nije potpuno razjašnjena, postoje mehanizmi putem kojih uporna mentalna magla može dovesti do problema sa sistemom za varenje:

  • Povećan odgovor na stres - Mentalna magla je često rezultat dugotrajnog stresa. Kada je mozak konstantno pod pritiskom, telo ostaje u režimu „bori se ili beži“. To remeti dotok krvi u organe za varenje, smanjuje lučenje digestivnih enzima i menja pokretljivost creva – sve to otežava varenje.
  • Loše životne navike - Osobe koje pate od mentalne magle često teže donošenju loših izbora. Lako posežu za brzom hranom, prerađenim grickalicama i slatkim napicima – što može narušiti ravnotežu mikrobioma u crevima.
  • Poremećen san - Mentalna magla i loš san često idu ruku pod ruku. Nedostatak kvalitetnog sna narušava cirkadijalni ritam creva, što može izazvati disbalans crevne flore (disbiozu) i povećanu propustljivost crevne sluzokože (sindrom „propustljivih creva“).
  • Smanjena apsorpcija nutrijenata - Kada mozak ne funkcioniše optimalno, lako se zanemaruje važnost nutritivno bogate ishrane. Čak i uz zdravu ishranu, hronični stres izazvan mentalnom maglom može umanjiti sposobnost organizma da pravilno svari i apsorbuje potrebne hranljive materije za oporavak i održavanje zdravlja creva.
  • Krug upale - Mentalna magla može ukazivati i na prisutnu zapaljensku reakciju u organizmu. Ako se ta upala ne zaustavi, može narušiti sluzokožu creva, povećati njihovu propustljivost i dodatno pojačati upalni ciklus – ne samo u crevima, već u celom telu.
stomak shutterstock_2523981317.jpg
Ukoliko se osim povremene nadutosti suočavate i sa redovnim gasovima, bolovima u stomaku, zatvorom ili prolivom – to su jasni znaci disbalansa u varenju Foto: Shutterstock

Da li ovi znaci upozoravaju na propadanje vaših creva?

Vreme je da oslušnete signale svog tela. Ako vas neprekidno muči mentalna magla, obratite pažnju na sledeće simptome koji mogu ukazivati na to da je i zdravlje vaših creva narušeno:

  • Uporna nelagodnost u stomaku - Ukoliko se osim povremene nadutosti suočavate i sa redovnim gasovima, bolovima u stomaku, zatvorom ili prolivom – to su jasni znaci disbalansa u varenju.
  • Promene u navikama pražnjenja creva - Značajne promene u učestalosti, konzistenciji ili lakoći pražnjenja mogu ukazivati na disbiozu ili zapaljenje creva.
  • Osetljivost na hranu - Ako odjednom razvijate netolerancije na namirnice koje ste ranije konzumirali bez problema, moguće je da vam je narušena crevna barijera.
  • Neobjašnjene promene u težini - Kako neobjašnjeno povećanje, tako i nenamerni gubitak težine mogu biti rezultat narušene ravnoteže crevne mikroflore.
  • Problemi sa kožom - Aknе, ekcem ili psorijaza često ukazuju na disbalans u crevima.
  • Umor uprkos odmoru - Umor izazvan mentalnom maglom je sam po sebi problem, ali ako postane hroničan i ne prolazi ni nakon odmora, naročito u kombinaciji sa probavnim tegobama, to je znak za uzbunu.
  • Promene raspoloženja, anksioznost ili depresija - Zbog uske veze creva i mozga, disfunkcionalna creva mogu otežati sintezu neurotransmitera, što dodatno pogoršava mentalna stanja.
  • Česte infekcije i slab imunitet - Veliki deo imunog sistema nalazi se u crevima. Ako su ona oslabljena, češće ćete oboljevati.

Izvor: onlymyhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs

Često ste zbunjeni, umorni i osećate pad koncentracije? Moždana magla može da bude ozbiljnija nego što mislite