Slušaj vest

Po samom naslovu, mogli biste se zapitati: kako krivica može ukazivati na nedostatak hranljivih materija? Međutim, prema mišljenju stručnjaka, određene emotivne promene, poput uporne krivice, mogu biti povezane sa neravnotežom u organizmu, uključujući i nedostatak ključnih nutrijenata kao što je vitamin B12. Ovo može biti povezano sa ulogom B12 u održavanju zdravlja nerava i mozga.

U intervjuu za portal OnlyMyHealth, dr Bharat Kumar Suriseti, neurolog, pojasnio je ovu vezu i objasnio i druge znakove – kako fizičke, tako i psihološke koje ukazuju na nedostatak vitamina B12.

Da li uporan osećaj krivice može biti znak nedostatka vitamina B12?

- Vitamin B12 je važan za razvoj mozga, nervnog sistema i ukupnu neurološku funkciju - objašnjava dr Suriseti, dodajući da nedostatak ovog vitamina može dovesti do nekih neuroloških i psihijatrijskih simptoma, kao što su gubitak pamćenja, kognitivni pad i poremećaji raspoloženja.

Međutim, iako osećaj krivice može biti povezan sa psihološkim stanjima kao što su depresija i anksioznost, koja se često javljaju kod nedostatka vitamina B12, ne postoje direktni dokazi niti dovoljan broj studija koje bi potvrdile da nedostatak B12 može uzrokovati stalni osećaj krivice, dodaje lekar.

Studija iz 2022. godine, objavljena u časopisu Vitamins and Hormones, pokazala je da nedostatak vitamina B12 može izazvati neuropsihijatrijske simptome kao što su depresija, anksioznost, psihoza i kognitivni pad.

Takođe, može pogoršati stanja kao što je Alchajmerova bolest i povećati rizik od delirijuma.

vitamin-b12--test-shutterstock-755578255.jpg
Nedostatak vitamina B12 može izazvati neuropsihijatrijske simptome kao što su depresija, anksioznost, psihoza i kognitivni pad Foto: Shutterstock

Dakle, iako nije direktan ili primarni simptom, osećaji krivice mogu biti povezani sa nedostatkom vitamina B12, naročito ako su prisutni i drugi neurološki i psihološki simptomi.

Nedostatak vitamina B12 ili psihičko stanje: kako razlikovati?

Prema rečima dr Surisetija, nutritivni nedostaci mogu izazvati umor, neuropatiju, upalu jezika (glositis), kognitivne probleme i anksioznost, što zahteva lečenje suplementima.

Sa druge strane, uporano loše raspoloženje, suicidalne misli ili promene u snu i apetitu ključni su znakovi depresije ili drugih psihičkih problema, uz prisutnu krivicu.

Takvi psihički poremećaji leče se terapijom i antidepresivima.

Uobičajeni psihološki i fizički simptomi nedostatka vitamina B12

Vitamin B12, poznat i kao kobalamin, je neophodan nutrijent koji igra važnu ulogu u različitim telesnim funkcijama, uključujući sintezu DNK, stvaranje crvenih krvnih zrnaca, funkcionisanje nerava i proizvodnju energije. Presudan je za održavanje zdravog nervnog tkiva, funkcije mozga i opšte dobrobiti.

Zbog toga nedostatak vitamina B12 može uticati na naše raspoloženje i mentalno zdravlje, što može dovesti do depresije, anksioznosti, razdražljivosti i kratkotrajnog gubitka pamćenja.

Uobičajeni fizički simptomi nedostatka vitamina B12 uključuju:

vitamin-b12-shutterstock-1566183169.jpg
Vitamin B12 je prirodno koncentrisan u namirnicama životinjskog porekla i dodaje se nekoj biljnoj hrani, kao što su žitarice Foto: Shutterstock

Ko je najugroženiji od nedostatka vitamina B12?

Dr Suriseti ističe da su pod većim rizikom osobe sa autoimunim bolestima kao što su: 

  • dijabetes tip 1 ili bolesti štitne žlezde
  • vegetarijanci i vegani
  • osobe koje konzumiraju velike količine alkohola
  • pacijenti na određenim lekovima kao što su metformin ili lekovi za gorušicu
  • osobe sa bolestima stomaka ili creva poput Kronove bolesti ili celijakije
  • kao i starije osobe, naročito one starije od 75 godina

- Kako biljna hrana ne sadrži dovoljne količine vitamina B12, sva biološki dostupna količina ovog vitamina izostaje. Zato je važno pažljivo planirati ishranu, bilo da ste vegan ili vegetarijanac, i ozbiljno razmotriti svakodnevne dodatke vitamina B12 ili hranu obogaćenu ovim vitaminom kako biste izbegli njegov nedostatak.

Dijagnoza i mogućnosti lečenja

Prema rečima lekara, nedostatak vitamina B12 se dijagnostikuje kompletnom krvnom slikom (CBC) i merenjem nivoa vitamina B12 u krvi.

- Ako nivo vitamina B12 u krvi osobe padne ispod 150 pikograma po mililitru, smatra se da ta osoba ima nedostatak vitamina B12. Možda će vam biti potrebna terapija samo dok se nivo vitamina B12 ne vrati u normalu, ili ćete možda morati da koristite suplemente vitamina B12 do kraja života, u zavisnosti od uzroka manjka.

Izvor: onlymyhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs

7 zdravstvenih prednosti vitamina B12: Ključan je za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, čuva srce i zdravlje kostiju