Nema neprijatnijeg i hitnijeg osećaja od potrebe da se počešete - naročito ako je mesto nedostupno. Još je gore kad shvatite da što više češete, to vas više svrbi. Šta se tu dešava?

U većini slučajeva, uzrok svraba nije ozbiljan  u pitanju je suva koža. Iako je suva koža češća tokom zime, starenje takođe ima uticaj. Kako starimo, naši hormoni se menjaju, a koža postaje tanja i suvlja. Redovna nega kože i upotreba hidratantnih krema mogu pomoći da se ovi efekti ublaže.

Međutim, u nekim slučajevima, uporan svrab (poznat i kao pruritus) može ukazivati na druge zdravstvene probleme koji zahtevaju pažnju lekara.

- Najčešće je uzrok suva koža, međutim, reakcije na lekove i razna osnovna oboljenja takođe mogu izazvati svrab - objašnjava dermatolog dr Šilpi Ketarpal.

Dr Ketarpal objašnjava koji sve uzroci mogu izazvati svrab i kako da prepoznate da li je potreba za češanjem znak nečeg ozbiljnijeg.

svrab shutterstock_2018225831.jpg
Najčešće je uzrok suva koža, međutim, reakcije na lekove i razna osnovna oboljenja takođe mogu izazvati svrab Foto: Shutterstock

Šta nas tera da se češemo?

Baš kao kijanje ili kašljanje, i povremeni svrab je normalan deo života. Ali, šta zapravo izaziva tu potrebu za češanjem? Najčešće je to nešto iz našeg okruženja, hrana koju jedemo ili sastojci i alergeni na koje je naša koža osetljiva.

Najčešći uzroci svraba uključuju:

Suva koža

Ovo je jedan od najčešćih razloga za svrab. Postoji mnogo načina da se ublaži suva koža, ali sve zavisi od uzroka isušivanja:

  • Zimski vazduh, spoljašnji i unutrašnji – Pad temperature i vlažnosti isušuje kožu, dok grejanje u zatvorenom prostoru dodatno oduzima vlagu.
    Savet: Koristite ovlaživač vazduha kod kuće, postavljen na 50% ili više.
  • Vrući tuševi Iako trenutno prijaju, brzo isušuju kožu.
    Savet: Pređite na kraće tuširanje mlakom vodom.
  • Neodgovarajući sapun – Neki sapuni uklanjaju prirodnu masnoću sa kože.
    Savet: Birajte blage, bezmirisne sapune koji istovremeno čiste i hidriraju.
  • Grubo brisanje peškirom – Intenzivno trljanje posle tuširanja može oštetiti kožu i dodatno je isušiti.
    Savet: Umesto trljanja, nežno tapkajte peškirom.
  • Loši hidratantni proizvodi – Nisu svi losioni efikasni. Oni s mirisima često dodatno isušuju kožu.
    Savet: Koristite losione bez mirisa koji sadrže ceramid — molekul koji zadržava vlagu u koži.
  • Agresivni deterdženti –Mirisi u deterdžentima i omekšivačima mogu iritirati kožu.
    Savet: Koristite proizvode sa oznakom „free & clear“ (bez mirisa i boja).

Alergijske reakcije

Svrab može biti reakcija na novi proizvod koji vaša koža ili telo ne podnose.
Savet: Uzimanje antihistaminika i hladan oblog mogu ublažiti simptome.

Opekotine od sunca ili toplotni osip

Ako ste se izlagali suncu bez zaštite, svrab može biti posledica opekotina.
Savet: Hladna kupka, aloe vera i lagana odeća mogu pomoći.

Ujedi i ubodi insekata

Svi znamo kako svrbi ujed komarca, ali i ubodi pčela ili drugih insekata mogu izazvati svrab.
Savet: Koristite lokalne kortikosteroide poput hidrokortizona, led za ublažavanje i što je najvažnije izbegavajte češanje.

Reakcije na lekove

Novi lek može izazvati svrab ili druge kožne reakcije.
Savet: Prekinite s uzimanjem leka, obratite se lekaru, stavite hladan oblog i uzmite antihistaminik.

psorijaza shutterstock_1866052180.jpg
Ekcem je često kožno oboljenje koje izaziva svrab na raznim delovima tela Foto: Shutterstock

Ekcem

Ekcem je često kožno oboljenje koje izaziva svrab na raznim delovima tela.
Savet: Koristite bogatu hidratantnu kremu, tople kupke i izbegavajte poznate okidače.

Urtikarija (koprivnjača)

Koprivnjača je česta kod alergijskih reakcija na hranu ili kontakt sa alergenom.
Savet: Nosite široku odeću, uzmite antihistaminike i stavite hladan oblog.

Starost (65+)

Ako ste stariji od 65, vaša koža je verovatno osetljivija i sklonija svrabu.
Savet: Redovno i namerno koristite losione.

Zbog čega je svrab češći tokom noći? 

U nekim slučajevima, doba dana može ukazivati na uzrok svraba. Neki ljudi imaju izraženiji svrab noću. Ako se često češete noću, uzroci mogu biti različiti.

Ponekad je uzrok jednostavno okolina — na primer, suv vazduh zbog grejanja u spavaćoj sobi. Drugi mogući uzroci uključuju hormonske promene ili pogoršanje stanja poput ekcema.

U retkim slučajevima, noćni svrab može ukazivati na ozbiljne bolesti poput dijabetesa ili otkazivanja bubrega — ali to se može potvrditi samo lekarskim analizama. Ove bolesti obično prate i drugi simptomi, poput naglog gubitka težine, groznice ili problema sa spavanjem.

Obratite pažnju na svoje navike: da li se tuširate ujutru ili uveče? Ako primetite da vas koža više svrbi nakon tuširanja, krivac mogu biti topla voda, agresivni sapuni ili prečesto pranje.

Ukoliko se svrab javlja u određenim delovima dana, to može biti važan trag. Obavezno pomenite takve detalje dermatologu ili lekaru.

Kada je svrab znak nečeg ozbiljnijeg?

Može li svrab biti simptom ozbiljne bolesti? U nekim slučajevima - da. Određena oboljenja mogu izazvati svrab i druge promene na koži.

U zavisnosti od uzroka, svrab se može javiti na različitim delovima tela — rukama, nogama, pa čak i u genitalnoj regiji.

Ako svrab traje šest nedelja ili duže, smatra se hroničnim.

- To je simptom koji ne treba ignorisati, naročito ako traje duže vreme - upozorava dr Ketarpal.

311075_masna-jetra-stockphotohumanlivermodelwithwordsnormalfibroticcirrhoticcancerouswomandoctorshowsthepatient2012093270_ls.jpg
Osobe s hroničnim oboljenjem jetre često osećaju svrab Foto: Shutterstock

Hroničan svrab može biti povezan sa sledećim stanjima:

Bolest jetre

Studija iz 2019. pokazala je da osobe s hroničnim oboljenjem jetre često osećaju svrab. Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, svrab uzrokovan oboljenjem jetre obično počinje na dlanovima, a zatim se širi po telu.

Svrab se često povezuje s bolestima jetre izazvanim alkoholom, kao i nealkoholnim masnim bolestima jetre, mada se ne javlja kod svih.

Anemija zbog nedostatka gvožđa ili aplastična anemija

Svrab može biti simptom anemije. Kod manjka gvožđa može se pojaviti crvena, neravna koža koja boli nakon češanja. Aplastična anemija može izazvati male crvene ili ljubičaste tačkice na koži.

Problemi sa štitnom žlezdom

Poremećaji u radu štitne žlezde takođe mogu izazvati svrab. Kada štitna žlezda ne funkcioniše pravilno, to znači da luči previše ili premalo hormona. Kao rezultat toga, usporen rad štitne žlezde (hipotireoza) može dovesti do suve, perutave i često svrabne kože. S druge strane, ubrzan rad štitne žlezde (hipertireoza) može izazvati osip po celom telu koji svrbi.

Vaš lekar može uraditi analize funkcije štitne žlezde kako bi utvrdio da li postoji problem.

Dijabetes

Ako živite sa dijabetesom, veće su šanse da ćete osećati svrab. To je zato što određeni oblici dijabetesa — kao što su dijabetička polineuropatija ili periferna neuropatija — mogu dovesti do oštećenja nerava. Ovo oštećenje može izazvati lokalizovani svrab, najčešće na šakama, stopalima ili nogama.

Uz svrab, možete osetiti i trnjenje ili gubitak osećaja u rukama i nogama. Ako imate dijabetes i svrab koji ne prolazi, obavezno se obratite lekaru.

hronicna-bolest-bubrega-shutterstock-2175836049.jpg
Svrab može biti i posledica hronične bolesti bubrega Foto: Shutterstock

Bubrežna oboljenja

Svrab može biti i posledica hronične bolesti bubrega. U ranim fazama oboljenja se obično ne javlja, ali kako bolest napreduje, koža može postati suva, perutava i da svrbi. Obratite pažnju i na promene boje kože, poput žućkastog ili sivkastog tona.

Ova vrsta svraba (poznata kao uremični pruritus) može biti uzrokovana promenama u imunom sistemu ili oštećenjem nerava. Svrab je često intenzivniji noću i pogoršava se kada je koža dodatno isušena.

Određeni oblici raka

U retkim slučajevima, neki oblici raka - kao što su leukemija, limfom ili rak kože — mogu izazvati svrab. Kod ovakvih slučajeva, svrab obično zahvata čitavo telo, iako koža izgleda normalno.

Kada treba otići kod lekara?

U većini slučajeva, svrab na koži bi trebalo da se smanji ili nestane u roku od nekoliko nedelja ako sledite jednostavne savete za negu kože. Međutim, intenzivan svrab može zahtevati drugačiji pristup — lekove na recept, promene u načinu života ili izbegavanje određenih faktora iz okoline.

- Kada je koža veoma suva, možda će biti potrebna određena mast ili krema na recept - kaže dr Ketarpal.

Ako sumnjate da je svrab povezan sa nekom osnovnom zdravstvenom tegobom, obavezno se obratite lekaru. Lečenjem osnovnog oboljenja najverovatnije ćete ublažiti i svrab.

Izvor: health.clevelandclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs

7 neočekivanih razloga zbog kojih vas oči stalno svrbe: Nisu uvek alergije u pitanju