7 simptoma nedostatka gvožđa: Ako ste stalno umorni, a nokti vam se uvijaju u oblik kašičice - vreme je da posetite lekara

Shutterstock.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) prepoznala je anemiju izazvanu nedostatkom gvožđa kao najčešći nutritivni nedostatak u svetu. Čak 30 posto stanovništva je pogođeno ovim stanjem.

Osobe s nedostatkom gvožđa, ako se ne leče, mogu doživeti značajno kognitivno oštećenje i pogoršanje kvaliteta života. Upravo zbog toga je održavanje nivo gvožđa pod kontrolom veoma važno.

Najpouzdaniji način da saznate da li imate manjak gvožđa je da uradite analizu krvi. Ali sledeći simptomi takođe mogu biti znak da vas muči ovaj zdravstveni problem.

Umor

Jedan od znakova nedostatka gvožđa je neobičan umor ili iscrpljenost. Ovaj simptom nastaje jer se vaše telo oslanja na gvožđe za stvaranje hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji im omogućuju prenos kiseonika po telu.

Kada je nivo gvožđa nizak, telo se može boriti da dopremi dovoljno kiseonika do vaših tkiva i organa, što dovodi do trajnog osećaja iscrpljenosti.

Udubljeni nokti (koilonihija)

Osobe koje imaju problema s anemijom, imaju blede nokte, koji se često uvijaju u oblik kašičice.

Ovi nokti imaju udubljenje u sredini u koje može stati kap vode. Oni su pokazatelj poremećaja metabolizma gvožđa i dovode se u vezu sa anemijom, ali i srčanim bolestima i hipotireozom.

Ovaj simptom odražava više od samo kozmetičke brige; može ukazivati ​​na nedovoljan nivo gvožđa u telu, što utiče na proizvodnju hemoglobina i celokupno zdravlje.

Često vam je hladno

Povećana osetljivost na niske temperature je takođe jedan od znakova vam nedostaje gvožđa.

To se događa jer gvožđe igra ključnu ulogu u proizvodnji hemoglobina, koji je neophodan za prenos kiseonika u telu, utičući na regulaciju naše unutrašnje temperature.

Dijagnoza anemije

Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, pregleda periferne krvi (smanjenje broja eritrocita, vrednosti hemoglobina i hematokrita), pregleda kostne srži, biohemijskih ispitivanja (određivanje gvožđa i feritina u serumu), testa oralnog opterećenja gvožđem, desferalskog testa, izotopskih ispitivanja.

Shutterstock 
Osobe s manjkom gvožđa mogu osetiti neuobičajenu hladnoću ili imati hladne ruke i noge, čak i u relativno toplim okruženjima.foto: Shutterstock

Loš akademski uspeh

Za decu se neadekvatan unos gvožđa s vremenom može manifestovati lošim uspehom u školi.

U jednoj studiji, prosečni rezultati iz matematike bili su niži za decu s manjkom gvožđa u poređenju s decom s normalnim nivoom gvožđa.

Loš san

Odgovarajući nivo gvožđa u telu pomažu u proizvodnji serotonina i dopamina, neurotransmitera neophodnih za regulaciju ciklusa spavanja.

Podaci pokazuju da je nedostatak gvožđa povezan s lošijom kvalitetom sna, poremećajem disanja tokom spavanja i drugim faktorima koji su povezani sa spavanjem.

Teskoba / anksioznost

Od genetskih faktora do onih iz okruženja, razne stvari mogu izazvati anksioznost. Manje je poznato da nedovoljna količina gvožđa može biti povezana i s povećanom teskobom.

Shutterstock 
Gvožđe je ključno za potporu zdravlju mozga, utiče na sintezu neurotransmitera i rad mozga.foto: Shutterstock

Poriv za ledom

Jedan intrigantan znak nedostatka gvožđa je stanje poznato kao pika.

Nju karakteriše poriv za supstancama koje nemaju hranjivu vrednost, poput leda, zemlje, gline ili skroba. Ovo neobično ponašanje u ishrani često je način na koji telo signalizira nedostatak esencijalnih nutrijenata, poput gvožđa. Trudnice i predadolescenti su u najvećem riziku od pike.

Prenela: N.R.

Izvori: Danas.rs / Zdravlje.kurir.rs