Metabolizam se takođe usporava sa godinama. Posebno smeta ženama u menopauzi, a posledice su, između ostalog, gojenje.
Srećom, možemo uraditi neke stvari da to ublažimo. Ishrana i zdrav san su ključni u tome.
Ne preterujte sa alkoholom najmanje šest sati pre spavanja
Iako se čini da nas alkohol čini pospanim, on utiče na naš mozak i ometa san u drugoj polovini noći.
Krevet je za spavanje i seks
Ne gledajte televiziju, ne jedite i ne provodite veče u krevetu. Ako rezervišete spavaonicu samo za spavanje i seks, vaš um će to povezati samo sa tim aktivnostima.
Isključite ekrane dva sata pre spavanja
Napravite prijatnu atmosferu
Izaberite odgovarajući dušek i jastuk, udobnu posteljinu, a temperatura u prostoriji neka bude između 15 i 20 stepeni Celzijusa. Temperatura tela pada na najniži nivo tokom dubokog sna. Što pre dostignete tu temperaturu, brže ćete dostići taj nivo sna.
Jedite hranu koja poboljšava san
Protein izaziva oslobađanje različitih hormona za varenje kao što su holecistokinin, grelin i peptid tirozin tirozin, za koji se pokazalo da ima snažan efekat na san. Preporučljivo je jesti hranu koja sadrži L-triptofan - ova čudesna hemikalija podiže nivo melatonina, hormona koji reguliše san. Ima je u živinskom mesu, crvenom mesu, ribi, jajima, nemasnom jogurtu i svežem siru.
Zasitite se celim žitaricama
Čak i vrlo mala količina celovitih žitarica za večeru može povećati sposobnost vašeg mozga da apsorbuje L-triptofan i poveća nivoe serotonina, hormona koji podstiče san.
I biljni čajevi prijaju
Na primer, šolja čaja od kamilice uveče pomaže da se opustite, ali i povećava sposobnost da se odupre želji za kasnom užinom.
Prenela: V.N.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs