Naučnici su otkrili da pogoršanje simptoma depresije doprinosi ubrzanom gubitku pamćenja kod ispitanika starijih od 50 godina. Njihova prosečna starost bila je 64 godine.
Ne samo da depresija utiče na pamćenje, već je i obrnuto, zaključili su naučnici u studiji koju je objavila Američka medicinska asocijacija.
Depresija može da doprinese gubitku pamćenja, što može da bude uvod u demenciju i obrnuto, otkrili su naučnici koji su pratili skoro 8.200 Britanaca tokom nepune dve decenije.
Veza još uvek nejasna
Tim je uključivao naučnike i doktore sa Univerzitetskog koledža u Londonu, Medicinskog centra Univerziteta u Ročesteru i Medicinske škole u Saseksu.
Učesnici studije su pregledani svake druge godine u periodu od 2002. do 2019. godine. Polazili su kroz testove pamćenja, proveravane su im verbalne sposobnosti i procenjivani simptomi depresije prema smernicama Centra za epidemiološka istraživanja.
Depresija
Depresija češće pogađa žene (oko 21 odsto populacije), dok je kod muškaraca nešto manje zastupljena (12 odsto).
Usled ubrzanog načina života ispunjenog stresom, manjka vremena za sebe, porodicu, prijatelje i hobije, kao i nedovoljno fizičke aktivnosti i nepravilne ishrane, dolazi ne samo do negativnih posledica po fizičko zdravlje, već i mentalno, upozoravaju stručanajci.
Kada postoji problem i kada čovek primeti da se već duže vreme ne ponaša uobičajeno, treba odmah da potraži stručnu pomoć. Uvek je bolje doći ranije, u početnoj fazi problema, jer je ishod terapije izvesniji.
Prenela: N.R.
Izvor: Thetimes.com/Zdravlje.Kurir.rs