Jedna bolest zvana Hašimoto, a hiljadu simptoma: Da li i vaša štitna žlezda pati?
Štitasta žlezda je žlezda u obliku leptira koja se nalazi u donjem delu vrata, ispred dušnika. Ona je ’’glavni kontrolor’’ metabolizma. Juče je obeležen njen dan, a narednih sedam traje Međunarodna nedelja štitaste žlezde.
Uloga štitaste žlezde je da stvara hormone koji se izlučuju u krv i transportuju u tkiva po celom telu. Ona igra vitalnu ulogu u održanju našeg zdravlja, dobrobiti i stara se da tkiva i organi funkcionišu pravilno. Hormoni štitaste žlezde, pre svega tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), pomažu telu da koristi energiju i da ostane toplo, održavaju pravilan rad mozga, srca, mišića i ostalih organa.
To znači da u određenom trenutku imuni sistem počne da proizvodi antitela na ćelije sopstvene žlezde, napada je i time smanjuje njenu funkciju. Ta antitela su poznata u laboratorisjkim analizama kao Anti TPO (anti-tireoperoksidazna antitela) i Anti Tg (anti-tireoglobulinska atnitela).
U slučaju pojave navedenih simptoma treba što pre posetiti lekara radi analize hormona i postavljanja tačne dijagnoze. Lečenje je vrlo jednostavno i sprovodi se zamenskom terapijom hormona kojih u telu nema dovoljno.
Ukoliko, međutim, hipotireoza dugo godina ostane neprepoznata, imuni sistem će biti u disbalansu, tako da postoji rizik da se razviju i druge autoimune bolesti.
Na žalost, kod sve većeg broja dece se dijagnostikuje Hašimotov tireoiditis.
Zato je podizanje svesti o ovoj bolesti važno, kako bi se pravovremeno dijagnostikovala i kako bi se pomoglo roditeljima i deci u prihvatanju novih životnh navika, a radi odlaganja napredovanja bolesti.
Pripremila: N.L.
Izvor: Krilaunama.org.rs/Zdravlje.kurir.rs
Deca danas ne spavaju kvalitetno i nisu dovoljno aktivna: Pedijatar savetuje šta je važno da bi se zdrave navike usadile od prvih dana