Upala može da bude posledica povrede ili nekog trenutnog zdravstvenog stanja. Dok je akutna upala privremena, hronična može ozbiljno da naruši vaše zdravlje.
Upala je prirodni odgovor tela na povredu ili infekciju. To je proces kojim vas bela krvna zrnca štite od spoljnih napadača kao što su bakterije i virusi. Ali šta se dešava kada ovaj odbrambeni mehanizam pođe po zlu? U tom slučaju dolazi do hronične upale. Često neprimećena tokom dužeg perioda, može tiho (neprimetno) da ošteti tkiva, što može da dovede do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su srčane bolesti, dijabetes, pa čak i rak.
Kod akutne upale možete primetiti simptome kao što su bol, otok, promena boje kože i umor. Ali ako bol potraje, to može da bude znak dugotrajne upale, koja zahteva stručnu pomoć.
Uzroci upale
Povrede i infekcije uzrokuju akutnu upalu. Kada telo detektuje oštećenje ili patogene, imuni sistem pokreće reakcije koje mogu da izazovu upalu. Međutim, za hronične upale mahom su odgovorne autoimune bolesti i faktori iz okoline, uključujući način života i izloženost toksinima.
Dok upala pomaže u procesu izlečenja tela, hronična upala je zapravo faktor rizika. Prema studiji objavljenoj u časopisu Statpearls, tri od pet osoba širom sveta umire zbog hroničnih inflamatornih bolesti poput moždanog udara, hroničnih respiratornih bolesti, srčanih poremećaja, raka, gojaznosti i dijabetesa.
Akutna upala
Akutna upala se javlja brzo kao odgovor na povredu tkiva, infekciju ili traumu. Inflamatorne ćelije dolaze na mesto povrede ili infekcije i započinju proces izlečenja.
- U zavisnosti od vašeg stanja, simptomi mogu da traju od nekoliko sati do nekoliko dana. Na primer, kod uganuća zgloba ili bola u grlu, gde simptomi obično nestaju za nekoliko dana kako proces izlečenja napreduje - objašnjava dr Rakeš Pandit, viši konsultant interne medicine.
Ponekad akutna upala može da bude tiha bez ikakvih simptoma, a osoba može da oseća umor, malaksalost i ima temperaturu.
Hronična upala
Ovaj tip upale je sporiji i može da traje mesecima, pa i godinama.
Javlja se kada nema povrede ili oštećenja, na primer, kod reumatoidnog artritisa, inflamatorne ćelije napadaju tkiva zglobova, uzrokujući oštećenje. Prema Nacionalnoj medicinskoj biblioteci, hronična upala može da bude povezana sa autoimunim poremećajima i produženim stresom.
Simptomi zavise od bolesti, ali mogu da uključuju umor, groznicu, rane u ustima, bol u grudima, bol u stomaku i ukočenost zglobova.
Kako držati upale pod kontrolom?
Tretiranje upala zavisi od toga da li je akutna ili hronična. Za akutnu upalu, koja se često rešava sama od sebe, metode samopomoći mogu da budu vrlo efikasne. Odmaranje, primena hladnih ili toplih obloga i pravilna nega rana kod posekotina ili opekotina pomažu u ublažavanju nelagodnosti. Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) takođe mogu da se koriste za ublažavanje bola, otoka i groznice.
Hronična upala zahteva aktivnije angažovanje kako bi se smanjili dugoročni zdravstveni rizici. Sledi pet koraka koje možete da preduzmete.
Suplementi
Određeni dodaci ishrani mogu takođe da pomognu.
- Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u ribljem ulju, poznate su po svojim antiinflamatornim efektima. Vitamini kao što je vitamin Di mikronutrijenti kao što je cink isto mogu da ojačaju imunitet i smanje upalu - sugeriše dr Pandit.
Međutim, važno je konsultovati se sa lekarom pre nego što se odlučite za bilo koji suplement kako biste bili sigurni da je prikladan za vas.
Fizička aktivnost
Iako vežbanje nije rešenje za akutnu upalu, redovna fizička aktivnost može da pomogne u smanjenju rizika od hronične upale. Najbolja je kombinacija aerobnih vežbi, treninga snage i vežbi istezanja kako biste ojačali imunitet i ostali zdravi.
Lekovi
U nekim slučajevima, lekar će vam prepisati NSAIL za ublažavanje bola, kortikosteroide za smanjenje upale i lekove poput antidijabetika ili statina koji imaju potencijalne antiinflamatorne efekte u određenim stanjima.
Pripremila: N.L
.Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs