Urin može da promeni miris zbog određenih vitamina, manjka vode u organizmu, zbog pojedine hrane, ali i nekih zdravstvenih problema koji se razlikuju po ozbiljnosti.
Mokraća zdravih osoba je bez mirisa ili ima karakterističan blago kiselkast miris ili pak slab miris amonijaka koji je nešto intezivniji prilikom prvog jutarnjeg mokrenja, kao i kada smo dehidrirani, kaže prof. dr Rajko Hrvačević, internista-nefrolog. Promena mirisa može da se javi u različitim stanjima uključujući i različite akutne i hronične bolesti bubrega i genitourinarnog trakta.
Brokoli i kafa
Najbezazleniji razlog pomene odora mokraće je unošenje različitih namirnica ili pića zbog toga što se njihovi metabolički produkti izlučuju putem urina.
Antibiotici i ostali lekovi
Pojedini antibiotici, polivitaminski preparati ili preparati vitamina B, lekovi za šečernu bolest ili reumatodni artritis takođe utiču na miris urina. Uzimanje tableta kalcijuma i vitamina D, odnosno ribljeg ulja, mogu dovesti do toga da miriše na ribu, dok preparati gvožđa dovode do metalnog mirisa. Stanje se normalizuje posle prikida uzimanja ovih preparata.
Kod oboljenja mokraćne bešike
Kada je mokraća kontaminirana sa bakterijama onda se javlja opor miris urina.
Kod muškaraca i upala prostate može da izazove miris nalik na pokvarena jaja, a neprijatnost je prisutna i kod vaginalnih infekcija uzrokovanih sa Trihomonasom, hlamidijom ili gonokokom.
- Vrlo neprijatan miris na fekalije javlja se kod postojanja fistula mokraćne bešike sa crevima (zračna terapija, Kronova bolest, divertikulitis). U tim situacijama se u mokraći može zapaziti prisustvo fekalija i vazduha - navodi prof. dr Rajko Hrvačević.
Kamen u mokraćnoj bešici ili bubregu koji su sačinjeni od cistina, aminokiseline koja sadrži sumpor, dovode do sumporastog mirisa.
- Neke retke metaboličke bolesti takođe daju promene. Tako mokraća može da ima miris javorovog sirupa kod oboljenja sa ovim nazivom, slatkast miris u izovalerijskoj acidemiji (retka genetska bolest) ili miris ribe kod hipermetioninemije (retko metaboličko oboljenje). Fenilketonurija (retko genetsko oboljenje) dovodi do pljesnivog mirisa urina - navodi doktor.
Promene u trudnoći i pri ovulaciji
Promene mirisa mokraće mogu da se jave i u nekim fiziološkim stanjima kao što su trudnoća i ovulacija. Naime, hormoni koji su luče zu ovim stanjima mogu da promene miris delom i zbog pojačanog čula mirisa koji omogućava da se lakše oseti miris amonijaka iz mokraće.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.